Újradefiniálták a kvantumchipek építésének alapelveit
Az Amazon Web Services (AWS) mérnökei ahelyett, hogy pusztán több kvantumbitet (qubitet) adtak volna össze, inkább a zajok hatékonyabb kiküszöbölésére összpontosítottak. Megszületett az Ocelot kvantumchip prototípus, ami a becsléseik szerint akár öt évvel is felgyorsíthatja a kvantumszámítógépek széles körű elérhetőségét.

 

A kvantumszámítógépek és a hagyományos számítógépek közötti fő különbség az adatok tárolásának módjában rejlik. A klasszikus számítógépek biteket használnak, ahol az információ 0 vagy 1 formájában tárolódik. Ezzel szemben a kvantumszámítógépek kvantumbiteket (qubiteket), amelyek jellemzően elemi részecskék - például elektronok vagy fotonok - és a kvantummechanikai tulajdonságaik révén egyidejűleg lehetnek 0 és 1 állapotban is. Ez lehetővé teszi, hogy egyes problémákat exponenciálisan gyorsabban oldjanak meg, mint a klasszikus számítógépek, ha azok valaha is képesek lennének rá.

A qubitek rendkívüli számítási teljesítményt biztosítanak, ám van egy nagy hátrányuk: rendkívül érzékenyek. Állapotukat külső tényezők, például rezgések, hő, mobilhálózatok, Wi-Fi jelek, sőt még a kozmikus sugárzás is megzavarhatja. A külső „zajok” hatásának kiküszöbölése érdekében a kvantumszámítógépek információit több qubit együttesen tárolja, létrehozva az úgynevezett logikai kvantumbiteket, amelyek képesek a hibák kijavítására. Azonban a megfelelő számítási teljesítmény eléréséhez szükséges qubitek mennyisége drágává és bonyolulttá teszi ezt a technológiát.

„Az elejétől fogva a kvantumhiba-korrekció volt a legfontosabb szempont a kvantumbit és az architektúra kiválasztásában. Ha gyakorlati kvantumszámítógépeket akarunk építeni, a hiba-korrekció elsődleges kell legyen.” – mondta Oskar Painter, az AWS kvantumhardverért felelős igazgatója.

Képzeljünk el egy minőségellenőrzési rendszert egy gyártósoron, ahol a termékek hibáinak kiszűréséhez 10 ellenőrző pont helyett elég lenne egyetlen egy. A végeredmény ugyanaz marad, de kevesebb erőforrásra van szükség és az egész folyamat hatékonyabbá válik. Az AWS szerint az Ocelot és ehhez hasonló fejlesztések lehetővé tehetik, hogy a kvantumszámítógépek kisebbek, megbízhatóbbak és olcsóbbak legyenek.

Az Ocelot prototípus kvantumchip az első lépés az AWS új architektúrájának tesztelésére, amely beépített kvantumhiba-korrekciót alkalmaz. Az Ocelot alapját a „macskaqubitek” (Schrödinger macskájáról elnevezett qubitek) adják, amelyek önmagukban képesek hibák kijavítására. Emellett a chip a jelenlegi mikroelektronikai technológiákat is felhasználja.Jelenleg az a legfontosabb feladatunk, hogy folyamatosan innováljunk a kvantumszámítástechnika minden területén: vizsgáljuk az architektúránkat és ezekből a tapasztalatokból építkezve fejlesszük mérnöki megoldásainkat.” – mondta zárásként Oskar Painter.

 

| Illusztráció: Adobe Stock

Optimalizált léptetőmotor-család a Festo cégtől
A léptetőmotor-technológia innovációja azt jelenti, hogy a léptető- és a szervotechnológia közötti szakadék csökken. Azokban az alkalmazásokban, ahol nincsenek nagy dinamikus terhelések vagy nagy sebességigények, és ezért nincs szükség a szervomotor teljesítményére, a léptetőmotor (akkumulátor nélküli enkóderrel és fékkel) zárt hurkú pozicionálást kínál.
Átalakuló logisztikai piac: kiszervezés, specializáció, versenyelőny
Az elmúlt években látványos változások zajlottak le a logisztika világában. A szállítás és raktározás már nem csupán háttérfolyamat, hanem a vállalati versenyképesség egyik kulcselemévé vált – a komplexitás növekedésével pedig egyre több ágazat fordul külső logisztikai partnerekhez.
AI ügynökök a sörfőzdében
A Heineken az SAP AI megoldásával egyszerűsíti az adatelemzést munkatársai számára. A világ egyik legnagyobb sörgyára bevezette belső mesterséges intelligencia (AI) chatbotját, a „Hoppy”-t, ezáltal javította az üzleti folyamatait, és elérte a valós idejű adatokhoz való hozzáférést.
A legtöbb cég még nem nyer a mesterséges intelligenciával
A Kyndryl új, globális tanulmánya szerint csak kevés szervezet tett lépéseket annak érdekében, hogy munkaerő-stratégiáját összehangolja a mesterséges intelligencia technológia fejlődésével.
E-kereskedelmi logisztika és telephelyválasztás a versenyképesség növeléséért
A 2025. június 4-5-én Esztergomban megrendezett XXI. e-kereskedelmi konferencián az iparág meghatározó szereplői stratégiai témaként tárgyalták többek között az e-kereskedők számára kulcsfontosságú logisztikai háttér és telephelyválasztás kérdését.