A Mazars és a Mergermarket közös idei jelentése szerint 2023-ban Magyarország gazdasága visszaesett, de a kilátások javulnak. Bár az infláció, az energiaárak emelkedése és az Európa határán fenyegető konfliktus aggodalomra adott okot, a régió elkerülte a befektetői körökben várt nagyobb visszaesést. Közép- és Kelet-Európában 37,3 milliárd euró értékben összesen 1097 M&A tranzakciót bonyolítottak le tavaly. A Nemzetközi Valutaalap szerint 2024-ben 3 százalékos növekedés várható – idézi a jelentés az IMF előrejelzését. A magyar M&A piacon 61 tranzakció zárult le 2023-ban, ami 21 százalékkal marad el az előző év 77 ügyletétől. A 61 üzletből csak 11-nek ismert az értéke, ami összesen 643 millió eurót tesz ki, szemben az előző évi 3,5 milliárd euróval.
A legnagyobb értékű ügyletet 2023. november közepén jelentették be: ez a magyar állami tulajdonú Corvinus International Investments 15 százalékos Erste Bank Hungary részesedésének 232 millió euró értékű értékesítése volt a bank magyarországi anyacégének. A jelentés szerint ez a tranzakció is része a magyar kormány nem stratégiai eszközeit értékesítő stratégiájának annak érdekében, hogy a Budapest Airport megvásárlásához szükséges finanszírozást előteremtse. Ezt az ügyletet követte a Magyar Állam infokommunikációs cégcsoportján keresztül végrehajtott 183 millió eurós MIS Omega Mobile Network felvásárlása.
Jók az üzleti lehetőségek a megújulóenergia-piacon is
A jelentés a magyar M&A piacon és a szélesebb gazdaság tekintetében is jól teljesítő ágazatként jelöli meg a magánegészségügyet és az IT-t. „Az IT- és telekommunikációs szektor a korábban említett mega ügyleteken kívül néhány kisebb szoftverfejlesztő és fintech cég adásvételével járult hozzá az M&A piac aktivitásához. Magyarországon még mindig megtalálhatók a tehetséges szoftverfejlesztők, illetve az őket támogató inkubátor befektetők” – mondta Szécsi Balázs, a Mazars Pénzügyi Tanácsadási Szolgáltatások igazgatója.
A megújulóenergia-piaci tranzakciók is meglehetősen nagy aktivitást mutattak főleg a napenergia projektek tekintetében. Jellemző trend, hogy a napenergia-termelés fejlesztése és beüzemelése után a cégek általában értékesítésre kerülnek. A megújulóenergia-fejlesztő Greencells 132 MW-os napelemparkjának 37 millió euró értékű értékesítése a Shanghai Electric Power kínai energiavállalatnak alátámasztja ezt a trendet. Ez volt 2023 ötödik legnagyobb energia- és közüzemi ügylete, ami jól példázza a KKE megújulóenergia-eszközeinek növekvő vonzerejét a külföldi felvásárlók körében.
Mit hozhat 2024?
A jelentés kitér arra, hogy bár a makrogazdasági kilátások sokat javultak az elmúlt 12 hónapban, és az infláció mérséklődése, valamint a várható monetáris enyhítések is bizakodásra adnak okot, de a geopolitikai helyzet továbbra is bizonytalan, és kiszámíthatatlan hatást gyakorolhat a piacra.
A jelentés szerint egyelőre a jó forgatókönyvek valósultak meg, ám több cég és vállalat is bedőlhet, ha a szűkebb hitelfelvételi környezetben kell újrafinanszírozniuk magukat. „Még nem láttunk sok csődközeli esetet a régióban, de 2024-ben többre számítunk” – így foglalta össze várakozását Günther Mayrleitner, a Mazars osztrák partnere. Úgy véli, van elég tőkeerős befektető a piacon, akik fizetésképtelen cégeket és vállalatokat keresnek, ezért 2024 elején növekedhet ezen ügyletek száma.
A jelentés további fontos megállapításai:
| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock