Térbeli számítástechnika – híd a digitális és fizikai világ között
Ahogy egyre összetettebbé és szövevényesebbé válik a vállalati informatika világa, ezzel párhuzamosan nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) szerepe az üzleti innovációban. Ez a technológia zökkenőmentes és tökéletes összeköttetés teremt a fizikai és digitális világ között.

 

A virtuális és kiterjesztett valóság, az internet of things és az AI által vezérelt analitikákban rejlő lehetőségek kombinálásával a térbeli számítástechnika a hatékonyság és innováció eddig nem tapasztalt dimenziót nyithatja meg a vállalkozások számára. Mi is az a térbeli számítástechnika vagy idegen kifejezéssel spatial computing? Eddig a szakma úgy határozta meg, mint minden olyan adatfeldolgozási folyamatot, amely nem az adatközpontokban történik. Ez továbbra is igaz, azonban 2025-ben az adatok feldolgozása önmagában már nem elegendő ahhoz, hogy egy számítógép megfeleljen a meghatározó technológiai trendeknek.

Ehhez ma már elvárjuk, hogy ezek a szétszórt számítógépek élvonalbeli technológiákat alkalmazzanak a munka hatékonyságának és a biztonság javításának érdekében. Egy olyan új megoldást teremtenek a felhasználók számára, amely lehetővé teszi számukra, hogy környezetükkel együttműködjenek, például monitorozási adatok biztosításával, azok vizualizációjával a gyártósoron vagy akár több ezer kilométerre lévő emberek együttműködésének lehetővé tételével.

Mint azt a Deloitte Tech Trends 2025 riportjában is kiemelik, a térbeli számítástechnika alapjaiban alakítja át a közös munkát, javítja a döntéshozatalt és elősegíti a keresztfunkcionális munkafolyamatokat. Az olyan iparágak, mint például a gyártás, az egészségügy és a logisztika, már most kihasználják a technológia előnyeit a műveletek pontosságának és a munkaerő hatékonyságának növelése érdekében.

 

A vállalatoknak proaktívan kell feltárniuk, hogyan hozhatnak létre új, ember-gép együttműködési modelleket | Fotó: Adobe Stock

 

„A térbeli számítástechnika kontextusba helyezi az üzleti adatokat és segíti a komplex technikai részletek értelmezését. Lehetővé teszi a különböző pozícióban dolgozó munkatársak – legyen szó ellátási láncról, marketingről vagy mérnöki tevékenységről – számára, hogy intuitívabb módon lépjenek kapcsolatba az információkkal” – mondta Maciej Żwirski, a Deloitte technológiai tanácsadásért felelős közép-európai régió Associate Partnere.

 

A térbeli számítástechnika gyakorlati előnyei

A hagyományos ökoszisztémák információs szigeteket hoznak létre az egyes területeken belül, ami megnehezíti az egyes területek közötti funkcionális együttműködést. A térbeli számítástechnika ezt az alábbi módokon orvosolja:

 

  • Adatvizualizáció – 3D modellek, valós idejű szimulációk és interaktív dashboardok segítik a komplex adatok egyszerűbb és jobb értelmezését.
  • Hatékonyságnövelés – A digitális ikrek (egy létező vagy létrehozandó fizikai termék, rendszer vagy folyamat digitális leképezése) és a mesterséges intelligencia által vezérelt asszisztensek integrálásával a vállalkozások optimalizálhatják a műveleteket, csökkenthetik a hibák számát és egyszerűsíthetik a munkafolyamatokat.
  • Döntéshozatal – A térbeli számítástechnika hidat képez az üzleti és technikai adatok között, lehetővé téve a vezetők számára, hogy valós idejű betekintések alapján hozzanak megalapozott stratégiai döntéseket.

Egy figyelemre méltó alkalmazási példa a sportanalitika világából érkezik: a Benfica futballklub mesterséges intelligenciát és digitális iker technológiát használ a játékosok teljesítményének elemzésére és az edzési stratégiák optimalizálására. Ez a koncepció más iparágakban is alkalmazható a működési hatékonyság növelése érdekében.

 

Az első lépések a jövő munkahelye felé

A vállalkozások működésének fejlesztésén túl a térbeli számítástechnika átalakítja a munkavállalók képzését és az ügyfélkapcsolatokat is. A kiforrott multimodális AI és az ügynökalapú alkalmazások megjelenésével a vállalatoknak proaktívan kell feltárniuk, hogyan hozhatnak létre új, ember-gép együttműködési modelleket és hogyan építhetik be ezeket hosszú távú digitális stratégiájukba.

„Ahogy a térbeli számítástechnika folyamatosan fejlődik, az ezt korán alkalmazó vállalkozások versenyelőnyhöz jutnak az innováció előmozdításával, az agilitás növelésével és az ügyfélélmény fokozásával” – tette hozzá Maciej Żwirski.

A vállalkozások IT-vezetői számára a térbeli számítástechnika nem csupán egy feltörekvő trend – hanem egy stratégiai prioritás. A vezető szerep megtartása érdekében három kulcslépést szükséges megtenniük:

  • A jelenlegi infrastruktúra felmérése – Határozzák meg, hogyan egészítheti ki a térbeli számítástechnika a meglévő digitális megoldásaikat.
  • Hangsúlyos munkavállalói képzések – Biztosítsák, hogy a csapatok rendelkezzenek a szükséges készségekkel ezen fejlett eszközök kihasználásához.
  • Interoperabilitás előtérbe helyezése– Fejlesszenek ki olyan adatcsatornákat, amelyek belső és külső multimodális adatfolyamokat integrálnak a zökkenőmentes digitális átalakulás érdekében.

A térbeli számítástechnika nem csupán a jövő – már most valóság. Azok a vállalkozások, amelyek kihasználják a technológia lehetőségeit, egyértelmű versenyelőnyben lesznek a termelékenység, az innováció és a hosszú távú siker előmozdítása terén is az egyre gyorsabban digitalizálódó világban.

 

| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock

Optimalizált léptetőmotor-család a Festo cégtől
A léptetőmotor-technológia innovációja azt jelenti, hogy a léptető- és a szervotechnológia közötti szakadék csökken. Azokban az alkalmazásokban, ahol nincsenek nagy dinamikus terhelések vagy nagy sebességigények, és ezért nincs szükség a szervomotor teljesítményére, a léptetőmotor (akkumulátor nélküli enkóderrel és fékkel) zárt hurkú pozicionálást kínál.
Átalakuló logisztikai piac: kiszervezés, specializáció, versenyelőny
Az elmúlt években látványos változások zajlottak le a logisztika világában. A szállítás és raktározás már nem csupán háttérfolyamat, hanem a vállalati versenyképesség egyik kulcselemévé vált – a komplexitás növekedésével pedig egyre több ágazat fordul külső logisztikai partnerekhez.
AI ügynökök a sörfőzdében
A Heineken az SAP AI megoldásával egyszerűsíti az adatelemzést munkatársai számára. A világ egyik legnagyobb sörgyára bevezette belső mesterséges intelligencia (AI) chatbotját, a „Hoppy”-t, ezáltal javította az üzleti folyamatait, és elérte a valós idejű adatokhoz való hozzáférést.
A legtöbb cég még nem nyer a mesterséges intelligenciával
A Kyndryl új, globális tanulmánya szerint csak kevés szervezet tett lépéseket annak érdekében, hogy munkaerő-stratégiáját összehangolja a mesterséges intelligencia technológia fejlődésével.
E-kereskedelmi logisztika és telephelyválasztás a versenyképesség növeléséért
A 2025. június 4-5-én Esztergomban megrendezett XXI. e-kereskedelmi konferencián az iparág meghatározó szereplői stratégiai témaként tárgyalták többek között az e-kereskedők számára kulcsfontosságú logisztikai háttér és telephelyválasztás kérdését.