A Richter Gedeon Nyrt. tevékenysége vertikálisan integrált: gyógyszergyártással, kutatás-fejlesztéssel, kereskedelemmel, valamint marketinggel foglalkozik. Több mint 200 féle gyógyszert gyárt, termékei között originális, generikus és licenckészítmények egyaránt megtalálhatók; elsősorban a központi idegrendszerre ható, továbbá a szív-és érrendszeri, az emésztőrendszeri készítmények, az izomlazítók, valamint a nőgyógyászati termékek fejlesztésére és gyártására koncentrál. Mára a Richter Gedeon ezer főt meghaladó kutató-fejlesztő bázissal a közép- és a kelet-európai térség legjelentősebb gyógyszeripari kutatási központjává fejlődött.
A társaságnál a gyógyszergyártási szegmens évről-évre stabil növekedést mutat. Mind a szteroidok, mind az egyéb termékeik és hatóanyagaik termelési volumene évről-évre nő. A Richter Csoport 2012-ben valamennyi gyártóhelyén indított új készítménygyártást. Az erősen kompetitív piacon a Richter folyamatosan kihívásokkal szembesül: szigorú szabályozási előírásoknak kell megfelelnie, a piaci pozíciójának megtartása érdekében folyamatosan javítani kell tevékenysége különféle aspektusait, a minőséget, hatásfokot és a termelési normáknak való megfelelést. Szükség van technológiai innovációra, valamint a termelési kapacitás és a piaci kereslet összehangolása során nagyobb rugalmasságra.
Bevált komponensek
Az automatizálás és a folyamatszabályozás kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy a gyártó megfelelhessen a fenti kihívásoknak. A Richter üzemében évek óta teljesen automatizált, integrált és hitelesített termelés- és épületfelügyeleti, egyben környezeti monitoring ABB 800xA rendszer működik. A System 800xA folyamatirányító rendszer teljes körű automatika megoldást biztosít a Richter számára, amely a termelő egységeken kívül magába foglalja a komplett épület- és energetikai felügyeletet is.
A folyamatautomatizálás ma már alapkövetelménynek számít a modern gyógyszeripari létesítményekben. A mikrobiológiai és környezeti biztonság kiemelt fontosságú, ezért a hatékony környezet monitorozási rendszer kulcsfontosságú alaptechnológiának számít. A technológia bizonyos elemeit csak olyan megfelelő, átfogó folyamatautomatizálási (PAS) rendszerrel lehet megvalósítani és kezelni, mint amilyen az ABB által szállított rendszer is. A PAS rendszer lehetővé teszi a technológiai lépések megfelelő integrálását, hatékonyság és eredményesség orientált, és biztosítja a folyamattechnológia megkövetelt távirányítását.
A Richter az ellátás hatékony működése érdekében a termelő egységei kapacitásának rendszeres finomhangolásával és fejlesztésével, valamint a legkorszerűbb automatizálási technológia telepítésével folyamatosan alkalmazkodik az aktuális környezethez.
Ezért a gyár 2015-ben úgy döntött, hogy ismét az ABB megoldásaival bővíti a dorogi üzem technológiáját és gyártócsarnokát. Az ABB a következő termékeket szállította az üzemnek: 1 db DNS-szerver, 3 db redundáns Aspect szerver, 3 x 2 db redundáns Connectivity szerver, 2 db információkezelő (IM) History szerver, 1 redundáns Batch-szerver, 28 db operátori munkaállomás. Kiegészítő komponensek: veszélyes területre tanúsított S900 Remote I/O, AC 800M vezérlők, PM864, PCDeviceLib és PCEquipmentLib az alkalmazási szoftver fejlesztéséhez.
– Mivel a meglévő ABB rendszer bővítése lehetővé teszi, hogy használjuk a jelenlegi alkalmazási szoftverünket, így a teljes projekt - teljes körű validálással együtt - egy év alatt kivitelezhető. Ez volt az a döntő érv, ami miatt az ABB-t választottuk ki a projekt megvalósításához – mondja Fodor Jenő, a Richter dorogi üzemének projektigazgatója.
A fokozatos bővítés során 2015-ben a meglévő DCS korszerűsítése a 800xA legújabb változatára került sor, 2016-ban 3 db PM864-es vezérlőt telepítenek a meglévő 15 mellé. A speciális elrendezés, illetve a robbanásbiztos megfelelőségi tanúsítvány miatt néhány S900 remote I/O szekrény és néhány Profibus DP/PA eszköz telepítésére is sor kerül. Az I/O-k száma 2500-zal nő. Az alkalmazási szoftver alapplatformjaként a helyi egységek fejlesztésére az ABB Process Control Device Library (PCDeviceLib) és a PCEquipmentLib (PCEL) alkalmaznak. A rendszer megfelel az S88 szabvány előírásainak, és támogatja a Batch receptúra alapú termelést.