Önvezetés az első motorindítástól: futurisztikus kísérleti projektek a BMW Groupnál
„Találkozzon a szenvedélyünk!” – szól az autóipari márka szlogenje, amely nemcsak a kollégák ambícióinak, ötleteinek ad teret, de rendszeresen együttműködik olyan startupokkal, vállalatokkal, egyetemekkel is, akikkel valóban hasznos innovációk kifejlesztésén dolgozhat.

 

A fiatal techcégekkel való kooperáció 2015 óta a BMW Group „Startup Garage” részlegéhez tartozik, amely eddig több mint 150 kísérleti projektet valósított meg bő 4,5 milliárd dollárt fektetve ígéretes startupok termékeibe.

Az egyik legfrissebb és legizgalmasabb fejlesztésük az „Automatizált vezetés a gyárban”, melynek tesztelése 2022 júliusában indult a BMW Group dingolfingi gyárában az új BMW 7-es és i7-es modellek bevonásával.

Az ötlet lényege, hogy amint az autók gurulni tudnak (röviddel az első motorindítás után), „keljenek életre”, és jussanak el önállóan, biztonságosan az összeszerelési területről egészen odáig, ahonnan már vonattal vagy teherautóval szállítják őket tovább. Ez persze nem csupán öncélú innovációs bravúr – célja a logisztikai hatékonyság növelése.

Új utakon jár a BMW Group az ötlet technológiai megvalósításával is: az autók beépített érzékelői helyett a logisztikai útvonalak mentén elhelyezett lézeres szenzorok szolgáltatják az információt a jármű és az akadályok helyzetéről a koreai Seoul Robotics szoftvere számára, amely alapján a svájci Embotech fejlesztése tervezi, frissíti az útvonalat valós időben, és rádiójelekkel irányítja, fékezi, gyorsítja, végül pedig le is parkolja a frissen gyártott BMW-ket.

 

 

A BMW Group alsó-bajorországi üzeme egy másik innovációs együttműködésben is kulcsszerepet játszik: a Deggendorfi Műszaki Egyetemmel és a b-plus techcéggel közösen az autonóm vezetés legkomplexebb problémáján, az automatizált vezetési funkciók stabil, biztonságos működésén dolgoznak.

A közel 2 millió euróból megvalósuló kutatási projekt apropója a BMW iNEXT gyártásának beindítása volt. Az első alprojektben mesterséges intelligencián alapuló algoritmusokat használnak, amelyek képesek felismerni a releváns mintákat nagy mennyiségű adatban. A kísérletekhez szükséges változatosság (szín, felszereltség, gumiabroncsprofil stb.) a BMW iNEXT számos járműváltozatának köszönhetően adott az üzemben.

A másik két alprojekt keretében innovatív vizsgálati módszereket is fejlesztenek. Terveznek például egy szoftveres dobozt, amely a tesztjárműbe szerelve az elektronikán keresztül különböző közlekedési eseményeket – például útakadály – képes szimulálni az autó számára. A doboz segítségével ritkán előforduló helyzetek tényleges bekövetkezése nélkül is ellenőrizhetők a jármű biztonsági funkciói, reakciói.

Szintén fejlesztés alatt van egy olyan teszteljárás, amely azt vizsgálja, hogy a modern járművek megfelelően dolgozzák-e fel a gyártó felhőjéből lehívott időjárási és forgalmi információkat, illetve az elvárt módon reagálnak-e rájuk.

A BMW Group innovatív megoldásai hamarosan Magyarországra is megérkeznek, hiszen Debrecenben épül a világ legzöldebb, szén-dioxid kibocsátása nélkül működő autógyára, ahová már az üzem beindításához szükséges technikus szakembereket is keresnek.

Az aktuális állások a hivatalos karrieroldalon találhatók.

Európai és amerikai autógyárak zárhatnak be az idén
Több alacsony kihasználtságú európai és észak-amerikai autógyár bezárására vagy eladására kerülhet sor az idén, mivel az autógyártók kapacitásfelesleggel küzdenek, miközben nő az árverseny - közölte a Gartner kutató- és tanácsadó cég csütörtökön.
Adókötelezettségek kibertámadás esetén
Az elmúlt években jelentősen emelkedett a vállalkozásokat érintő kibertámadások száma, amelyek komoly fenyegetést jelentenek az adatbiztonságra, és jelentős kockázatot hordoznak a társaságok működésére nézve.
Európai regionális együttműködés alakult az energiahatékony építési megoldások előmozdítására
Az ABB regionális tudáspartnerként csatlakozott a WorldGBC Európai Regionális Hálózatához, hogy az európai fenntarthatósági célokhoz igazodóan elősegítse az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, energiahatékony épületek elterjedését.
A már meglévő MI-technológiák alkalmazása segítheti a sikeres energiaátmenetet
A Világgazdasági Fórum (WEF) jelentése szerint a már meglévő technológiák felhasználásával is 31 százalékkal csökkenthetné az emberiség az energiaintenzitást, ami 2030-ra már éves szinten 2000 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhetne.
Együttműködési megállapodást kötött a Messer a Pécsi Tudományegyetemmel
A Pécsi Tudományegyetem és a Messer hosszútávú, hidrogéntechnológiára vonatkozó együttműködési megállapodást kötött. A felek célja a hidrogén szakmérnöki oktatás és a hazai hidrogén infrastruktúra gyakorlati fejlesztése.