Okosotthon a Jungfernsee partján
A Potsdamhoz közeli Jungfernsee partján öt éve még két öreg, az összeomlás határán álló favázas épületen kívül csak a természet volt, most pedig egy acéloszlopokra helyezett, feltűnő, modernista ház hívja fel magára a figyelmet.

 

Ennek a gyökeres változásnak az értelmi szerzője Carlos Zwick, egy berlini építész volt, aki több mint 30 évnyi szakmai tapasztalat birtokában nem akármilyen lakótereket alkot. Carlos ezt a házat nem megrendelésre, hanem saját családja számára tervezte. Amikor lakóhelyet keresett, a vízpart látványa, a természeti környezet szépsége, a város könnyű megközelíthetősége és a terület egyedi karaktere vonzotta ide. Ezek a valaha élettel teli, egykor étteremként és bálteremként funkcionáló épületek nyaranta gőzhajókon idesereglő kirándulók zsivajától voltak hangosak.

Végül az idő elvette, ami neki jár, és csak romokat hagyott hátra. Azonban az épületek továbbra is műemléki védelem alatt álltak, a területre nem adtak ki építési engedélyt, és a tóparti Kaiser-teraszokra teljes változtatási tilalmat rendeltek el, ezért az ingatlanosok gyakorlatilag eladhatatlannak tekintették a telket. Az ára éppen ezért volt megfizethető Carlos számára, aki úgy döntött, hogy belevág.

Passzívház, tele informatikával

„A bonyolult eseteket szeretem a legjobban” – mondta Carlos. Hihetetlen koncepciót dolgozott ki, melyet Mies van der Rohe német építész illinois-i Farnsworth House-a, egy föld fölé emelt egyszintes ház ihletett, Carlos azonban azt találta ki, hogy 3 méterrel megemeli épületét. A ház azzal adja meg a természetnek kijáró tiszteletet, hogy integrálja azt architektúrájába, így a tervek végül megkapták a hatóságok engedélyét.

 

 

A ház 40 ferde cölöpön áll, melyek alapja mindössze tíz gondosan kiválasztott ponton támaszkodik a teraszokra. A felettük magasodó függőleges fenyőhomlokzat mint valami óriási lombház bújik meg a fák közt, és a főépület egy öreg juharfát teljesen körbe is ölel. Valamennyi fa a helyén maradhatott, hiszen az építkezést egyetlen teleszkópos villástargonca segítségével bonyolították le. A természettel létrehozott kapcsolat az épület belsejében is tetten érhető: hatalmas tolóablakok kötik össze a tágas belső tereket a 22 méter hosszú loggiával.

 

 

A tervező környezetbarát cellulózszálas szigeteléssel és napelemes fűtéssel csökkentette ennek a passzív háznak az energiaigényét. Az ABB i-bus KNX épületautomatizálási rendszere is megtalálható benne, melyben az összetettebb funkciókat az ABB priOn vezérlői okostelefonok és tabletek segítségével látják el, az egyszerűbb feladatokat pedig a falakon elhelyezett Future Linear kapcsolók.

A technológia egyszerre szolgálja a hatékonyságot és kiemelkedő életminőséget ebben a tóparti házban. Az igazat megvallva, az egész épület magával ragadó, formájának letisztultságával és szépségével, a természet közelségével, a lélegzetelállító kilátással és komfortos belső tereivel. Carlos elmondása szerint ez az épület tanította meg arra, hogy „minden és bármi lehetséges”.

Már várja az érdeklődőket a Schneider Electric Fenntarthatósági Iskolája
A technológiai nagyvállalat eredetileg saját munkatársai számára indította el a három fő fejezetből álló képzési programot.
Bionika, robotika és spinoff fejlesztések az idei Innovációs Napon
Hatodik alkalommal rendezi meg a kutatókat és ipari partnereket összekötő eseményét, az Innovációs Napot a Műegyetem - FIEK (Felsőoktatási Innovációmenedzsment és Együttműködési Központ) június 8-án.
Az elektromos megfogók elejtik a munkadarabot?
Az ipari igények az egyre kifinomultabb technológiák felé mutatnak. A termelő berendezések termelékenységével, hatékonyságával, pontosságával és megbízhatóságával szemben támasztott követelmények egyre magasabbak.
Megerősítette pozícióit a skandináv piacon a Vajda-Papír Csoport
A Vajda-Papír Scandinavia AS az egyetlen magyar tulajdonosi kézben üzemeltetett, napi fogyasztási cikkeket előállító és exportáló vállalat Norvégiában. A cég régiós jelenlétének és exporttevékenységének erősítése érdekében a Vajda-Papír további piacbővítő lépéseket tervez.
Magyarországról is hozzáférhetünk digitálisan az EU szolgáltatásaihoz
Az Evrotrust eID az első tagállami eID rendszer, amely egyszerű digitális hozzáférést és azonosítást biztosít magyar magánszemélyeknek és vállalatoknak egyaránt az Európai Unió közigazgatási szolgáltatásaihoz.