Németország egyik legnagyobb zöld hidrogén üzeme épül
A Messer, a világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi és különleges gáz szakértője zöld hidrogén előállító üzemet épít a Brainergy Ipari Parkban a németországi Jülichben.

 

A park kiemelkedő szerepet játszik a Rajna-vidék ipari területeinek energetikai átállásában, a megújuló energiákhoz kapcsolódó innovatív technológiák elterjesztésében. A hidrogénüzemet a HyDN GmbH, a düreni járás és a Messer közös vállalata fogja üzemeltetni. A 10 megawatt névleges teljesítményű és óránként akár 180 kilogramm hidrogén előállítására képes üzem a maga nemében az egyik legnagyobb lesz Németországban. A termelt zöld hidrogént elsősorban üzemanyagcellás buszok töltésére használják majd.

Ezekből a klímabarát buszokból, amelyek működés közben csak vízgőzt bocsátanak ki, már öt darab közlekedik Dürenben és további 20 követi őket 2024 novemberéig. A projekt részeként a német Neumann & Esser vállalat megbízást kapott két elektrolizáló berendezés szállítására a hidrogén előállításához, valamint két membrán kompresszor telepítésére a hidrogén nagy nyomásra sűrítéséhez. A Messer felel a megtermelt hidrogén tárolásáért, töltésért és a minőségbiztosításért.

"A Messer számára ez a projekt egy újabb fontos stratégiai mérföldkő, amellyel támogatjuk ügyfeleinket a dekarbonizációban. Részt veszünk a hidrogénelőállító üzem tervezésében, hosszú távon átvesszük az üzemeltetését, és értékesítjük a zöld hidrogént. Ezzel a projekttel a környezetre káros szén-dioxid kibocsátás csökkentésével jelentősen hozzájárulunk az klímavédelemhez" - mondta Virginia Esly, a Messer európai COO-ja.

A tervek szerint a zöld hidrogén üzem 2025 őszén kerül beüzemelésre. Megépítését a német Szövetségi Közlekedési és Digitális Infrastruktúraügyi Minisztérium (Bundesministerium für Digitales und Verkehr - BMDV) mintegy 14,7 millió euróval támogatja. A projektet a Nemzeti Innovációs Program Hidrogén 2 (NIP2) részeként finanszírozzák.

 

Mesterséges neurális hálózatokkal lehetővé tett gépi tanulásért ítélték oda a 2024-es fizikai Nobel-díjat
Az amerikai John J. Hopfieldnek és a kanadai Geoffrey E. Hintonnak ítélték oda 2024-ben a fizikai Nobel-díjat – jelentették be kedden Stockholmban a Svéd Királyi Akadémián. A két kutató a gépi tanulás mesterséges neurális hálózatokkal való lehetővé tételéhez járult hozzá úttörő jelentőségű eredményeivel.
Konferencia az okosvárosokról és a technológiai sokszínűségről
Összefogtak a jövőért az ipar, a tudomány és a művészetek képviselői a Kognitív Mobilitás 2024 konferencián Budapesten.
Teljes kultúraváltás – a Miller Industries beszámolója arról miként segítette a Birst megoldás üzlete átalakítását
Az Infor első blogsorozata az Infor Customer Excellence Awards nyerteseit állítja reflektorfénybe és osztja meg a sikertörténeteiket.
Új képzési program indul az adatközponti és kritikus infrastruktúra területén működőknek
Új képzésekkel egészítette ki EcoXpert Partner Program kezdeményezését a Schneider Electric. Az újonnan megszerezhető tudás hatékonyan támogatja a vállalat adatközponti és kritikus infrastruktúra területeken tevékenykedő értékesítési partnereit ügyfeleik még jobb kiszolgálásában.
Zsákutcába kerülhet az AI egy kutatás szerint
A nagy nyelvi modellek, mint például a ChatGPT elterjedése valójában egyre csökkenti a nyilvános tudásmegosztást az online kérdezz-felelek platformokon, s ezzel megnehezítheti a jövőbeli modellek képzését – erre jutott a Budapesti Corvinus Egyetem frissen publikált tanulmánya.