Megalakult az ipar 4.0 nemzeti technológiai platform
Közel negyvenen írták alá az alapító okiratot, köztük számos magyarországi telephellyel rendelkező vállalkozás, oktatási intézmény, kutatóintézet, valamint ágazati szakmai szervezet.

 

A esemény kapcsán Lepsényi István gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkár elmondta: „Egy új technológiai korszakváltás időszakát éljük, amelyben az internet-gazdaság alapjaiban alakítja át a gyártási rendszereket. E folyamat a fizikai és a digitális világ közötti hidak előrehaladott és ütemes kiépítését, különleges innovációs alkalmazkodást, minden korábbinál gyorsabb válaszokat, bátor innovációs lépéseket kíván a gazdaság minden szereplőjétől, különös tekintettel az Irinyi terv kiemelt ágazataiban érintett meghatározó vállalatoktól, az innovációs rendszer intézményeitől valamint a kormányzati gazdaságpolitikától."

A Nemzetgazdasági Minisztérium ipar- és innováció-politikai programjának stratégiai partnereként üdvözli és támogatja a Platform létrejöttét. Mivel annak eredményes működésében a magas hozzáadott értékű kutatási és fejlesztési tevékenységek Magyarországra terelésének katalizátorát, a hazai kkv szektor felkészítésének, innovációs adaptációjának megkerülhetetlen eszközét, és végeredményben az ipar 4.0 program hazai sikerének egyik kulcs tényezőjét látja.

Monostori László akadémikus, az MTA SZTAKI igazgatója köszöntőjében aláhúzta, hogy a megoldandó elméleti és gyakorlati problémák olyan sokrétűek, hogy elengedhetetlen egyrészről a hazai egyetemi és kutatóintézeti szféra és az iparvállalatok együttműködése, másrészről pedig a nemzetközi kooperáció. Kiemelte az MTA SZTAKI és a németországi Fraunhofer társaság jó néhány éve folyó sikeres együttműködését, melybe egy újabb európai kezdeményezés keretében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem két kara, a Gépészmérnöki, valamint a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki kara is bekapcsolódott.

Monostori László elmondta: „A Nemzetgazdasági Minisztérium igen jelentős lépést tett az ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform létrehozására vonatkozó kezdeményezésével, és rendkívül fontosnak tartotta, hogy pár nap alatt sikerült megszervezni az alakuló ülést. Kiemelte az Alapító Okiratot aláíró iparvállalatok nagy számát, melyek egyébként egyaránt képviselik egyrészről a kis- és nagyvállatokat, másrészről mind a termelő, mind az információ és kommunikáció technológiai vállalkozásokat”.

Lepsényi István előadásában felhívta a vállalkozások figyelmét, hogy a kormány a múlt hónapban fogadta el a GINOP Éves Fejlesztési Keretének 2,35 milliárd forintos keretösszegű módosítását. Az ebben szereplő 1.1.3-16-as kódszámú pályázat megjelenése 2016 júniusára várható. Ennek célja, olyan ipar 4.0 mintaalkalmazások, a jövő gyárait megelőlegező, sokoldalú és több szintű informatikai hálózatba integrált gyártási modell kialakítása, amelyek a termelő kkv-k digitális és automatizációs fejlesztéseinek élénkítését szolgálják.

160 milliárd euró tiszta technológiai beruházásokra
Az elkövetkező 5 évben az InnoEnergy új márkanevük, az inno égisze alatt 160 milliárd eurót mozdít meg tiszta technológiát érintő fejlesztések támogatására. Ezt az összeget részvény-, hitel-, támogatás- és projektfinanszírozás formájában biztosítják a tiszta ipari vállalkozásoknak.
Ha van 12–14 millió forintja, már Magyarországon is vásárolhat humanoid robotot
Mit gondolnak azonban erről a technológiáról és a mesterséges intelligenciáról (MI) a magyarok? El tudják képzelni, hogy a jövőben az Olimpián valamelyik sportágban egy robot hozza el az aranyat? Vagy akár az MI nyerje el a Nobel-díjat? Konzultálnának-e MI-orvossal vagy MI-ügyvéddel? Mutatjuk a legfrissebb nemzetközi reprezentatív kutatás eredményeit.
Együttműködő robotok az okos gyártásban
Szeretettel meghívjuk Önt egy ebéddel egybekötött szakmai napra, ahol szeretnénk közösen átbeszélni a kollaboratív robotok alkalmazásában rejlő üzleti lehetőségeket.
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus csomagban javasolt változtatások öt területen egyszerűsítik a vállalatok megfelelését az Európai Unió előírásainak.
Űrtechnológiával enyhítenék a városi hőhullámokat
Egyéves kutatás-fejlesztési együttműködést követően a magyar Paulinyi & Partners sikeresen zárta az Európai Űrügynökség (ESA) szerződéses partnereként végzett első közös projektjét, amelynek eredménye jelentős változást hozhat a városfejlesztésben.