Mostanra ezek a technológiák a sci-fi világából a békés hétköznapi valóság részei lettek. Hogy mennyire? Például a kiterjesztett képességek ipari alkalmazásáról Németh Gábor, a Foxconn komáromi gyárának igazgatója beszél Kiterjesztett képességek – industrial mixed reality című előadásában az ipari informatikai szakma legrangosabb eseményén, az immár hetedik alkalommal, szeptember 15. és 17. között sorra kerülő Smart ConnAction konferencián.
– A bemutatóval egybekötött előadás arról a projektről szól, amikor néhány évvel ezelőtt Komáromban belekezdtünk a kiterjesztett valóság, és az ezzel kapcsolatos témakör elemzésébe.
Akkor még nem tudtuk pontosan, hogy mire is jutunk, de mostanra megértettük, hogy a kiterjesztett valóság akkor működhet hatékony megoldásként ipari környezetben, ha találunk olyan kapcsolódási pontokat a termelési folyamatokhoz, ahol az emberi képességek valamifajta “felturbózásával” extra előnyöket érhetünk el.
Például lehet ez egyfajta útvonaltervezés, de akár egy műveleti sor vizualizációja is, amit a kollégák munka közben tudnak használni. Így jutottunk el oda, hogy valójában ez nem más, mint a képességeink egyfajta kiterjesztése a virtuális valóságba.
A valós és virtuális világ keveredése
– Ha például egy okosszemüvegen keresztül tudunk magunk elé kivetíteni egy kevert valóságot, létrehozva valamiféle tartalmat, akkor a kezeinket szabadon tartva képesek vagyunk munkát végezni. E felismerés eredményeként mára számos applikáció született, melyek az értékteremtő folyamat különböző pontjain képesek nagyon fontos kulcsinformációt közvetíteni a felhasználó számára.
Ahogy az előbb említettem, lehet ez egy összeszerelési műveleti utasítás, valamely folyamat vizualizációja, ami külső eszköz felhasználása nélkül képes online állapotot biztosítani a termék gyártási fázisáról, vagy akár a raktározásban az alapanyag és a kész termék betárolását könnyítő eszköz, ami valós időben segíti a kollégákat az ideális útvonal kiválasztásban és a helykiosztásban.
Ezek egytől-egyig saját fejlesztésű applikációk, melyekben a kevert valóságban létrejövő gondolat az érdekes. Nagyon újszerű folyamatok és megoldások bevezetésének eredménye az, mire eljutunk attól a felismeréstől, hogy szükségünk van egy – a kiterjesztett világban elérhető – eszközre, addig, hogy ezt az új programot hasznos funkciókkal ruházzuk fel és gyakorlatba ültessük.
![]() |
Németh Gábor, a Foxconn komáromi gyárának igazgatója
Most az a természetes, hogy vannak a polcról levehető szoftverek, de ahhoz már kevésbé vagyunk hozzászokva, hogy birtokunkban van egy nagyon egyedi képességekkel rendelkező eszköz, amit a való világban kell használnunk.
Egy okos szemüveg és egy projektor összekapcsolásával a konferencia résztvevői is élőben láthatják az applikációk működését. Arra számítok, hogy ez lesz az előadás csúcspontja, ezért a hagyományos prezentációktól elrugaszkodva, inkább egy Live Show-t szeretnék tartani.
Azt az érzelmi állapotot átadni, amikor a kiterjesztett valóságban életre kelnek ezek a megoldások. Szeretném megmutatni azt a nagyon érdekes folyamatot, hogy miként juthatunk el egy probléma felfedezésétől a kevert valóság felhasználásával a megoldásig.
A komáromi gyárunkban alkalmazott applikációk bárki számára elérhetők, további felhasználásukról jelenleg is folynak a tárgyalások más gyárakkal.
Az alkalmazások egy része ugyan termékspecifikus, de vannak olyan megoldások is, amelyek idővel dobozosíthatók. Ugyanis nem maga a megoldás a lényeg, hanem az ötlet.
Természetesen nem arra kell gondolni, hogy egy újfajta “kereket találtunk fel”, hanem a szabad munkavégzéshez jutunk közelebb azzal, hogy az eszközeink átkerülnek a 2D monitorokról a kiterjesztett valóságba. Ezt pusztán szavakkal elég nehéz érzékeltetni, mert valójában egy teljesen egyedi felhasználói élményről van szó. Ha már mindannyian használtunk egy-két kiterjesztett valóság applikációt, akkor fogunk egy nyelvet beszélni.
Azok, akik egy látványos Live Show részesei kívánnak lenni, csatlakozzanak szeptember 16-án a Smart Factory ConnAction konferencia online felületén a 10:35 órakor kezdődő programhoz!
(Nyitóképünk: illusztráció)