Kevesebb és zöldebb energiával is elérhető növekedés
Európa legfejlettebb országai úgy értek el számottevő gazdasági növekedést 2010 és 2019 között, hogy jelentősen csökkentették a hagyományos energiahordozók felhasználását és növelték a megújulók arányát.

 

A 2022 februárjában kitört orosz-ukrán háború nyomán Európában energiaválság bontakozott ki. Az Oroszországból Európába irányuló gáz- és olajszállítások a töredékükre estek vissza, ezen energiahordozók ára jelentősen emelkedett. Ez inspirálta 2023-ban Török Lászlót, a Debreceni Egyetem (DE) Műszaki Kar (MK) docensét arra, hogy áttekintse, miként alakult az európai energiapiac 2010 és 2019 között.

– A szóban forgó években az öreg kontinensen rég nem tapasztalt dinamikus gazdasági konjunktúra volt tapasztalható. Miközben a korábbi ilyen időszakokat az jellemezte, hogy minél több terméket, szolgáltatást állítottak elő, annál jobban nőtt az energiafelhasználás, a kutatás során arra jutottam, hogy ez akkor nagyon nem így zajlott. Miközben az egész EU-ban a GDP-gyarapodás elérte a 27 százalékot, addig az energiafelhasználás csaknem 7 százalékkal csökkent. Vagyis az Európai Unió gazdasága egyre hatékonyabban használta fel az energiahordozókat – magyarázta a szakember.

A kutatás további részében Török László összehasonlította az Európai Unió egységnyi GDP előállításához szükséges energiafelhasználását az USA hasonló adatával. Kiderült, hogy az EU hatékonyabban hasznosította az energiát, mint az Egyesült Államok. A vizsgált időszakban ebben a tekintetben az Európai Unió 6-7 százalékkal volt hatékonyabb, mint Amerika.

– Az Európai Unió vezetése korábban éppen azt a célt fogalmazta meg, hogy minél kevesebb fosszilis és minél több megújuló energia felhasználásával dolgozzanak az európai cégek, melyben jelentős előrelépés történt a vizsgált időszakban – foglalta össze tapasztalatait a Műszaki Menedzsment és Vállalkozási Tanszék docense.   Hangsúlyozta: az unió egyes tagállamait elemző részből az is világossá vált, hogy a megújuló energiák felhasználásában a legerősebb gazdaságú országok jártak élen, például Németország, Hollandia és Franciaország.

A kutató az EU 27 tagállamát négy klaszterbe rendezte aszerint, hogy miként nőtt a gazdasági kibocsátás és az energiafelhasználás. Az első klaszterbe a leghatékonyabbak kerültek. Magyarországot hét másik tagálammal együtt abba a harmadik kalapba sorolta, ahol nőtt ugyan a gazdaság, de az energiafelhasználás érdemben nem csökkent.

 

| Nyitókép: Adobe Stock

Térbeli számítástechnika – híd a digitális és fizikai világ között
Ahogy egyre összetettebbé és szövevényesebbé válik a vállalati informatika világa, ezzel párhuzamosan nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) szerepe az üzleti innovációban. Ez a technológia zökkenőmentes és tökéletes összeköttetés teremt a fizikai és digitális világ között.
Új megoldás teszi hatékonyabbá a kritikus infrastruktúrák védelmét
Egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosít a távoli terminál egységekhez (RTU) a Schneider Electric új megoldása, tovább erősítve ezáltal az olyan kritikus infrastruktúrák, mint a víz-, olaj- és gázvezetékek védelmét.
A megbízható adatoktól az egész életen át tartó hozzáadott értékig
A digitális ikrektől a kapcsolási rajzokig, a tervezőeszközöktől a maximális energiamegtakarításig – a Festo holisztikusan, az értékteremtési folyamat minden fázisában támogatja ügyfeleit. Ez kiterjed a körforgásos gazdaságra és a termékek szénlábnyomára, de az egész életen át tartó tanulásra is, digitális képzési eszközökkel mind a gyakornokok, mind az állandó alkalmazottak számára.
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.