A saját vízerőművei és biomassza-erőművei által generált áramot használja, és frissen, nem pedig fagyasztva szállítja a termékeit. A hegyi forrásokból származó víz felhasználásával, antibiotikumok, hormonok és vegyszerek nélkül végzett tenyésztés során a White Panther a zenont használja a tenyésztartályokban biztosított életkörülmények precíz ellenőrzéséhez. Az így kapott hegyi garnéla olyan finomság, amely éppannyira egészséges, mint amennyire ízletes. A garnéla egy világszerte nagyra értékelt kulináris különlegesség.
Akár grillezve, akár wokban elkészítve, krémes szósszal tésztaágyon, rizottóban vagy salátában: határozott, aromás húsa gyorsan megmutatja az ízét. A garnélát, homárt és egyéb rákféléket leginkább óceánokból halásszák, vagy akvakultúrákban tenyésztik, elsősorban tavakban vagy óceáni öblökben. Mivel a szállítási utak gyakran nagyon hosszúak, fagyasztva kerülnek a forgalmazókhoz, végül pedig a fogyasztókhoz. Ez a gyártási módszer és a hozzá kapcsolódó logisztika sajnos nagyon károsak a környezetre nézve, nem utolsósorban a gyártási folyamat során kibocsátott rengeteg szennyező anyag miatt. Az ökológiai lábnyom hatalmas.
Környezetvédelmi szempontból fenntartható garnélatelep
Létezik azonban más módszer is: garnélatenyésztő akvakultúrák az Alpokban, a partoktól távol. A White Panther Produktion GmbH az egyik legnagyobb európai tenyésztelep. Az osztrák Felső-Stájerországban található Rottenmannban a vállalat a különösen az ínyencek által kedvelt fehér tigrisrákot (Litopenaeus Vannamei) és kékrákot (Litopenaeus Stylirostris) tenyészti. A létesítmény befejezése óta mintegy 60 tonna ínyencség kerül ki a tenyésztartályokból évente. Európa egyetlen rákkeltetőjeként a White Panther az utólárvákat nemcsak a saját tenyésztéséhez használja, hanem 48 beltéri garnélatelepet is ellát Európán belül és kívül.
„Stresszmentes körülmények között, friss sós forrásvízben tenyésztjük őket, a fajnak megfelelő, antibiotikum-, hormon- és vegyszermentes élelemmel táplálva, így alkalmasak arra, hogy nyersen fogyasszuk őket – magyarázza Eva Keferböck, a White Panther Produktion GmbH vezérigazgatója. – Mivel a fej és a páncél íze a legintenzívebb, egészben szállítjuk a rákféléket, és a rövidebb szállítási út miatt frissen jutnak a vásárlókhoz, nem pedig fagyasztva. A forgalmazók és éttermek mellett a vásárlóink között tudhatjuk azokat a fogyasztókat is, akik a helyi, hegyi garnélaboltban vásárolnak vagy online rendelnek.”
Fenntarthatóság mint alapelv
Az önellátó áram- és fűtésellátással a cég a fenntarthatóságra összpontosít. A garnélatelepekkel az anyavállalat tulajdonosa, az FKF Forst und Gutsverwaltung GmbH megtalálta az utat, hogy környezetbarát, fenntartható módon használja fel a rendelkezésre álló természetes erőforrásokat. Ez számos forrást magában foglal, ahol a vállalat öt, saját kis vízerőműve évente 30 GWh áramot biztosít. Ez alkalmas egy teljes, Rottenmann méretű város áramigényének ellátására.
A biomassza-erőmű emellett áramot és hőt termel a vállalat erdőiből származó fa felhasználásával, és a gyártási folyamat során használt aktív szenet is előállítja. A hőt és az áramot arra használják, hogy az 56 garnélatartályban lévő, az Almbach folyóból származó 2 500 köbméter vizet állandó 28 °C-on tartsák. A tartályok egy 90-szer 30 méteres csarnokban helyezkednek el. A teljes mértékben önellátó energiaellátásnak köszönhetően a garnélatelep zavartalanul működhet – még nagyobb áramkimaradás esetén is.
Úttörő folyamattervezés
A hegyi garnélák egészséges fejlődése érdekében a hőmérsékletet, sótartalmat, oxigéntartalmat, ammónia-, nitrát- és redoxkoncentrációt, valamint a pH-értéket állandó szinten kell tartani. Az áramlási sebességet pontosan szabályozni kell. Ugyanilyen trükkös a változó mennyiségű élelem biztosítása, amelyet a tartály feletti automatikus etetők adagolnak.
A White Panther a mindössze két, friss vízzel dolgozó európai cég egyike. A többiek mind Biofloc technológiát alkalmaznak, ahol a vízben lévő mikroorganizmusok adják a szaporítóállomány számára szükséges tápanyag alapját. „Nem számíthattunk a meglévő ismereteinkre vagy ipari szabványokra, ezért úttörőnek kellett lennünk sok területen – magyarázza Richard Pichlmaier, a White Panther Production GmbH műszaki menedzsere. – A tevékenységeinket a zenon-alapú folyamatvezérlési technológia támogatja.”
Az automatikus megvalósítású folyamatvezérlési rendszer
Sokéves szakmai tapasztalatának köszönhetően Pichlmaier már több mint 30 éve ismeri a COPA-DATA zenon szoftverplatformját. Ez értékes hátteret jelent számára, amikor a White Panther vízerőműveit kezelik a zenonnal. A szoftverplatform lehetővé teszi, hogy mind az öt vízerőmű automatikusan működjön a közös vezérlőtermen keresztül, emellett az egyedi rendszerek távoli hozzáférését, valamint helyi működtetését és ellenőrzését is támogatja. A megszüntetett, zenon-alapú SICAM 230 vezérlőrendszer eredeti berendezéseit most zenonra cserélte a tanácsadó cég. A faerőművet szintén egy zenon-alapú folyamatvezérlő rendszerrel látták el.
A rendszerbeállítások időszakos optimalizálásakor a zenon Extended Trend alkalmazása mutatja meg a kezelőknek a megfelelő paramétereket.
A White Panther belső csapata a garnélatelep működésébe is implementálta a folyamatvezérlési és -kezelési technológiát. „Kevesebb mint nettó két hónap erőfeszítéssel előkészítettem a folyamatvezérlő rendszert az üzemeltetéshez és ellenőrzéshez, minden képernyővel együtt, külső segítség nélkül – magyarázza Pichlmaier. – A folyamat egyetlen eleme, amit egy külsős szolgáltatóra bíztam, a zenon és a méréstechnika komponensei közötti interfész PLC-jének programozása volt.”
A kód nélküli rendszerrel pofonegyszerű a személyre szabás
A megfelelő mértékű nitráteltávolítás eléréséhez és a hatékony vízkeringtetés fenntartásához a rendszer vezérlőelemeit működés közben rendszeresen állítani kell. Pichlmaier hangsúlyozza, hogy számos beállítást fokozatosan kell optimalizálni a célzott éves 60 tonna garnélamennyiség eléréséhez. A zenon ezen a téren is egyértelmű előnyt kínál, mert a beállításokat egyszerűen, a paraméterek módosításával el lehet végezni, programozás nélkül.
„Amikor a beállítások fokozatos optimalizálásáról van szó, a zenon egyértelmű előnyöket kínál, hiszen programozás nélkül, egyszerűen a paraméterek módosításával végezhetjük el a beállításokat.”
A zenon az online és korábbi változó értékek megjelenítését görbékkel segíti. A zenon Extended Trend alkalmazás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy bármennyi görbét kivetítsenek egyszerre, különböző beosztásokkal, és szabadon konfigurálható y tengellyel minden görbéhez. Ez a tulajdonság segíti a felhasználókat, hogy gyorsan meghatározhassák a paraméterek helyes értékeit a részletes folyamatelemzéshez. Az egyik következő tervezett lépés a zenon Report Engine használata a központi vezérlőpult-funkcióknál. „Folyamatosan fejlesztjük a rendszereinket – jelenti ki Pichlmaier. – Mivel a zenon adja a folyamatvezérlési rendszerünk alapját, biztosak lehetünk benne, hogy a rendszert bármikor könnyedén hozzá tudjuk igazítani az új követelményekhez.”