Ilyen lesz a csúcstechnológiás BMW-komplexum
2022. június 1-én, az üzem ünnepélyes alapkőletételén újabb izgalmas részletek derültek ki a 400 hektáron épülő gyárról.

 

A debreceni gyár 150 000 autó/év gyártási kapacitásával nem csupán a BMW Group elektromos mobilitásra történő átállásában játszik majd kulcsszerepet, de a gyártási technológia és járműkoncepció teljes újragondolásának köszönhetően új mércét állít a világ autóipara számára.

A legendás német vállalat „Hatékony. Zöld. Digitális.” alapelvekre épülő debreceni zöldmezős gyára bizonyíték arra, hogy kellő elhatározással és újító szemlélettel fenntarthatóvá tehető a járműgyártás: a világon egyedülálló módon nulla károsanyag-kibocsátással büszkélkedhet majd!

Ezt egyrészt a fosszilis energiaforrások teljes mellőzésével érik el, amelyeket a gyár területén elhelyezett szoláris rendszerek és a térség megújuló energiaforrásainak segítségével helyettesítenek; másrészt olyan innovációk alkalmazásával, mint például a fényezéshez hagyományosan használt gázkemencék kiváltása elektromos technológiával.

A fenntartható működés másik kulcsa a körkörösség: a marásból, préselésből származó fémhulladékokat újrahasznosítják, a hűtés során keletkező hulladékhőt a belső terek és a vezetékes víz fűtésére használják fel, továbbá intelligens energiafigyelő rendszereket alkalmaznak a pazarlás kiszűrésére.

A BMW maximálisan tudatos, digitalizációra épülő megközelítése egyszerre környezetbarát ÉS hatékony.

A teljes gyárat és gyártási folyamatot először virtuálisan tervezik meg a legapróbb részletig – fotórealisztikus alapossággal –, és a digitális szimulációk segítségével olyan mértékben optimalizálják a későbbi, tényleges gyártást, ami korábban elképzelhetetlen volt.

Az amerikai NVIDIA-val közösen kifejlesztett Omniverse szoftver használatával ráadásul nemcsak pontosabbá és gyorsabbá válik a tervezés, de a közös munka is könnyebb – házon belül és a partnerekkel, beszállítókkal egyaránt.

De itt még nem ér véget a digitalizációs forradalom: mesterséges intelligenciával dolgozó alkalmazások támogatják majd a minőségbiztosítást, vezérelnek hatékonyságnövelő, prediktív karbantartási folyamatokat és autonóm logisztikai rendszereket. Az AI mellett az edge computing, az adatanalitika és az 5G-n alapuló helymeghatározási technológiák is szerepet kapnak a gyár példátlanul tökéletes működésében.

Persze a világ legkorszerűbb autógyárának működtetéséhez a legjobb szakemberekre is szükség lesz: a jelenlegi – körülbelül – 100 fős csapat a következő két évben közel 1000 specialistával bővül!

A debreceni gyár a HR, a pénzügy, a beszerzés, az informatika, a tervezés és a kontrolling területeire érkező kollégák mellett immár épületek és rendszerek építésével, épületüzemeltetéssel foglalkozó szakembereket is keres.

A BMW Group kiemelt szándéka magyar technológiai szakembereket alkalmazni a vezető pozíciókba, és az ország legvonzóbb munkáltatójához méltó ajánlattal megnyerni az innovációra és az autóiparra fogékony tehetségeket magának.

A vonzó fizetések mellett speciális balesetbiztosításokat, utazási támogatásokat, vállalati egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, prémium étkezési lehetőségeket nyújtanak, de a tervek között szerepel a magyar és német családok gyermekeinek gondozásának támogatása és oktatása is.

A helyi juttatásokon túl a BMW Group világszinten sokszínű, támogató vállalati légkört, megbecsülést, méltó munkakörülményeket és szakmai kiteljesedési lehetőséget nyújt munkavállalói számára.

A BMW Group gondol az utánpótlásra is: 2023 szeptemberében elkészül az oktatási központ is, ahol a Debreceni Szakképzési Centrummal együttműködésben, 3 éves képzési program keretében évente 70 tehetséges gyakornokot készítenek fel a szakképesítési vizsgákra.

A BMW Group debreceni gyárának aktuális álláslehetőségei a vállalat hivatalos karrieroldalán érhetők el.

Digitalizációs platform a folyamatfelügyelet és a prediktív karbantartás támogatására
A Knorr-Bremse Kft. a Műegyetemmel (BME) valamint a 4Sales Systems Kft.-vel olyan IoT és big data alapokon nyugvó platformot fejlesztett, amely az adaptív és integrált eszközkészletekkel a meglévő, hagyományos termékfejlesztési, gyártási, anyagmozgatási és minőségbiztosítási környezetet és az ezekhez szorosan kapcsolódó folyamatokat ipar 4.0 megoldásokkal egészítik ki.
Mesterséges intelligencia segíthet a dekarbonizációs célok elérésében
Egyre ambiciózusabb szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célokat fogalmaznak meg a vállalatok, azonban ahhoz, hogy érdemi lépéseket tegyenek a nettó zéró kibocsátás felé, precíz adatszolgáltatásra van szükségük: a mesterséges intelligencián alapuló megoldások már erre is megoldást nyújthatnak.
Három inspiráló nap az ipar 4.0 jegyében  
Az ipar 4.0 témakörének egyik legjelentősebb hazai eseménye 2023. június 7-8-9. között várja az érdeklődőket Esztergomban. A Smart Factory ConnAction konferencia idén is számít azok érdeklődésére, akik fejlődni, tanulni, inspirálódni szeretnének a témában.
A ChatGPT, mint jelszóőr
Az OpenAI által tavaly november végén hozzáférhetővé tett ChatGPT a bemutatása óta folyamatosan a közbeszéd tárgya, kiemelve a mesterséges intelligencia sokszor elképesztő eredményeit vagy épp nevetséges tévedéseit.
Gépgyártói Konferencia, ahol Te vagy a középpontban!
Fókuszban a gépgyártás és berendezésgyártás címmel idén is megrendezi nagyszabású, 2 napos IPARTY szakmai konferenciáját a Phoenix Contact!