A komplex alkatrészgyártásban a manuális szerszámcserék időigényes folyamata gyakran az esztergaközpontok alacsony kihasználatlanságát eredményezi. A géphez igazított befogóegységek új automatikus szerszámcsere-megoldása azonban ezt a problémát úgy oldja meg, hogy lehetővé teszi a teljes automatizálást az esztergaközpontokban. A MACU ATC-je lehetővé teszi az esztergaközpontok teljes automatizálását, és kiküszöböli a manuális kezelés szükségességét. Ennek eredménye a magasabb gépkihasználtság és a megnövekedett termelékenység. Továbbá az összetett alkatrészek gyártása hatékonyabbá válik egy ATC-kompatibilis esztergaközponttal, ami célirányosítja a gyártási folyamatot. Az eredmény a gyors befektetésmegtérülés, ami csökkenti az alkatrészenkénti költséget.
„Ez a megoldás valódi változást jelent, és lehetővé teszi a kezelő nélküli működést az esztergaközpontokban, ahol a robotok minden olyan feladatot képesek ellátni, amelyet jellemzően emberi operátorok végeznek” – mondja Bo Hammarberg, a Sandvik Coromant globális termékmenedzsere. „Korábban a robotizált szerszámcserék lassúak és pontatlanok voltak, ami gyakran hibás szerszámokat eredményezett a helytelen nyomatékértékek miatt, ami idővel költséges. Az esztergaközpontok automatikus szerszámcsere-technológiája most példátlan rugalmasságot és felügyeletet kínál a szerszámtartó beállítása felett.”
Az automatizált megoldások iránti érdeklődés az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt, és a Sandvik Coromant élen járt a fejlesztésében. „2010-ben növekvő tendenciát azonosítottunk: az ügyfelek egyre inkább az esztergaközpontok automatizálásába kívántak befektetni. A teljesen automatizált eszterga ötletét nem lehetett figyelmen kívül hagyni” – magyarázza Hammarberg. „2012-ben kifejlesztettünk és bemutattunk egy kis robotcellát, amely jelentős érdeklődést váltott ki az ügyfelek körében. Azóta továbbfejlesztettük a megoldást, és most azon a ponton vagyunk, hogy ezt a megoldást elérhetővé tegyük a meglévő és jövőbeli ügyfelek számára.”
Az ATC jelentős fenntarthatósági előnyökkel is jár. A legfontosabb előnyök a csökkentett energiafogyasztás, az erőforrás-hatékonyság, a hulladékcsökkentés és a jobb általános eszközhatékonyság (OEE). Az optimális szinten működő, hatékonyan használt gépek minimálisra csökkentik az üresjárati időt és az energiapazarlást, több teljesítményt tesznek lehetővé kevesebb erőforrással, és kevesebb meghibásodáshoz és kevesebb állásidőhöz vezetnek. A technológia alkalmazható esztergaközpontokban és multi-task gépekben. Az ATC alkalmazásának feltétele egy Coromant Capto® interfésszel rendelkező MACU. Az esztergaközpontokhoz speciális ATC-kompatibilis MACU revolverre van szükség, míg az alsó revolverrel rendelkező multi-task gépeknél az ATC akkor lehetséges, ha a revolver fel van készítve az ATC-re.
| Fotók: Sandvik Coromant