Hét magyar cég a Financial Times idei listáján
Hét magyar cég is felkerült a rangos Financial Times FT1000 2025-ös listájára, ahol Európa ezer leggyorsabban növekvő vállalata szerepel. A rangsor a kontinens üzleti növekedését mutatja be és olyan cégeket díjaz, akik képesek voltak kiemelkedő üzleti eredményeket elérni.

 

A kiemelkedő üzleti tevékenységükért díjazott magyar cégek között a legjobban a napelemes rendszerekkel foglalkozó A1 Solar Kft. szerepelt. Őt követik a hazai IT szektor meghatározó szereplői, az adatelemzéssel foglalkozó DATAPAO és a digitális tanácsadó és megoldásokat szállító Sprintform, akik szintén előkelő helyen végeztek a világszínvonalú mezőnyben. Az FT 1000 rangsor a világ egyik legismertebb brit gazdasági napilapja, a Financial Times és a német Statista adatkutató cég közös listája, amely 1000 európai vállalatot rangsorol összetett eljárással, a 2020 és 2023 közötti éves növekedési ütem (CAGR) alapján.

A rangsor a kontinens üzleti növekedését mutatja be és olyan cégeket díjaz, akik egy kihívásokkal teli gazdasági időszakban is képesek voltak kiemelkedő üzleti eredményeket elérni. A meghatározott bevételi adatokon túl számos egyéb kritériumnak kell megfelelni a listán való szereplés érdekében, mint például, hogy az európai központtal rendelkező cégek függetlenek legyenek és profitnövekedésük organikusan történjen.

Magyar dobogósok az IT-szektorból

A rangsorban szereplő vállalatok több mint háromnegyedét Olaszország, Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság adja, míg Magyarországról hét cég került be. Az IT és szoftver kategória az FT1000 vállalatainak egyötödét adja, ezt a szektort követi az építőipar és mérnöki tevékenység, az energia és közművek, a reklám és marketing, valamint a fintech, pénzügyi szolgáltatások és biztosítói kategóriák. Ezzel összhangban van az első három magyar helyezett tevékenységi köre is.  A legelőkelőbb, 12. helyezést az egyik leggyorsabban növekvő ágazat, a fotovoltaikus rendszerek kiemelkedő szolgáltatója, az A1 Solar érte el az ezres listán. A napelemes panelek telepítésével foglalkozó cég célja, hogy tevékenységében összefoglalja az innováció, az energia és a fenntarthatóság egységét.

Az IT-szegmens nemcsak európai szinten, de hazánkban is szárnyal, így nem meglepő, hogy az FT1000 további magyar dobogós helyezettjei ennek a szektornak a kiemelkedő szereplői. Az összesítésben 210. helyet elérő DATAPAO egy adatelemzési módszerekkel dolgozó magyar vállalkozás, melynek változatos üzleti problémákra nyújtott adatvezérelt megoldásaira mára világszerte van igény.  A 342. helyen álló, digitális tanácsadással, web és mobil alkalmazások fejlesztésével, rendszerintegrációval foglalkozó Sprintform szintén első alkalommal szerepel a rangos listán. A 2019-ben alapított cég mára az digitális-technológiai szolgáltatói piac meghatározó szereplőjévé nőtte ki magát, és több nyugat-európai, valamint amerikai ország piacán is jelen van.

Számunkra nagy megtiszteltetés a listán való szereplés, amely nem sikerült volna a remek csapatunk, ügyfeleink és partnereink nélkül. A mi sikerünk kulcsa, hogy ahelyett, hogy egy sokadik szoftverfejlesztő céget alapítottunk, hidat akartunk képezni az üzlet és a technológia között már a cég első időszaka óta. Azok, akik velünk kezdik el már a gondolkodást egy új ötlet megvalósításában, legyen szó egy nemzetközi startupról, vagy hazai nagyvállalatról, sokkal hatékonyabb projektekkel számolhatnak” – mondta el az elismerés kapcsán Berczeli András, a Sprintform ügyvezető igazgatója.

 

| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock

Térbeli számítástechnika – híd a digitális és fizikai világ között
Ahogy egyre összetettebbé és szövevényesebbé válik a vállalati informatika világa, ezzel párhuzamosan nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) szerepe az üzleti innovációban. Ez a technológia zökkenőmentes és tökéletes összeköttetés teremt a fizikai és digitális világ között.
Új megoldás teszi hatékonyabbá a kritikus infrastruktúrák védelmét
Egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosít a távoli terminál egységekhez (RTU) a Schneider Electric új megoldása, tovább erősítve ezáltal az olyan kritikus infrastruktúrák, mint a víz-, olaj- és gázvezetékek védelmét.
A megbízható adatoktól az egész életen át tartó hozzáadott értékig
A digitális ikrektől a kapcsolási rajzokig, a tervezőeszközöktől a maximális energiamegtakarításig – a Festo holisztikusan, az értékteremtési folyamat minden fázisában támogatja ügyfeleit. Ez kiterjed a körforgásos gazdaságra és a termékek szénlábnyomára, de az egész életen át tartó tanulásra is, digitális képzési eszközökkel mind a gyakornokok, mind az állandó alkalmazottak számára.
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.