Ráadásul a technológiákban rejlő intelligenciát kihasználva hosszabb távon az innovációs kapacitás is fokozható, ami új bevételi forrásokat teremthet, ezért fontos, hogy a vállalatok folyamatosan lépést tartsanak a fejlődéssel. A Schneider Electric hatékony segítséget nyújt a szervezeteknek az innovációk bevezetéséhez és sikeres alkalmazásához EcoStruxure megoldásaival, amelyek a termelés minden szintjét átfogóan kezelik. Minden szektorban egyre nagyobb az érdeklődés az ipari IoT (IIoT) iránt.
Egyes becslések szerint ma már mintegy 50 milliárd összekapcsolt eszköz működik a különféle gyárlétesítményekben világszerte. Az IIoT forradalmasítja a gyártást, mivel a korábbinál sokkal nagyobb adatmennyiséget bocsát rendelkezésre, és azok a szervezetek, amelyek hatékonyan képesek ezeket az információkat feldolgozni, illetve hasznosítani, üzleti előnyre tehetnek szert. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és automatizálás nemzetközi szakértője szerint az alábbi innovatív technológiai megoldások ösztönzik és modernizálják leginkább az ipari termelést az összekapcsolt eszközökre alapozva.
Valós idejű adatok
Az IoT olyan digitális alapot biztosít az ipari és logisztikai szegmens számára, amelyre számos további technológia építhető a termelés korszerűsítéséhez és a gyárak optimális működéséhez. A berendezések kommunikálnak a vezérlőkkel, a szoftverekkel, emberi üzemeltetőikkel és az adatelemző alkalmazásokkal, így az általuk gyűjtött adatokat megfelelően hasznosítva a vállalatok többek között valós időben elemezhetik működésüket, eredményesebbé tehetik a termelést, és távolról is karbantarthatják rendszereiket. A Schneider Electric IoT-alapú ipari rendszere ennek megfelelően épül fel, magában foglalva az összekapcsolt eszközöket, a végpontkezelést és az analitikát.
Felhő
A felhőmegoldások jelentősen hozzájárulnak az ipari folyamatok fejlesztéséhez. A berendezések teljesítményét kezelő eszközök egy része felhőszolgáltatásként elérhető, ami lehetővé teszi a prediktív karbantartást. Ha az eszközök egymással is képesek kommunikálni, akkor a szervezetek hamarabb elháríthatják az esetleges problémákat, emellett időt és pénzt takaríthatnak meg. Ezenfelül a felhőalapú eszközkezelő modell skálázható is, hiszen könnyedén hozzáadhatók további eszközök a rendszerhez.
Mesterséges intelligencia
A fejlett analitika, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás egyre inkább az IIoT részévé válnak. A szervezetek már régóta használják az üzleti intelligencia (BI) platformokat és a vállalati gyártási intelligencia (EMI) eszközöket, hogy megértsék és fejlesszék folyamataikat. Az IIoT-nak köszönhetően, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás lehetőségein keresztül a gyártók ma már még nagyobb mértékben támogathatják az analitikai megoldások használatát. Az IIoT az intelligens érzékelőkből és egyéb hasonló berendezésekből származó adatokat fejlett analitikával és prediktív elemzési lehetőséggel kapcsolja össze, ami stratégiai előrelépést jelent a gyártási teljesítmény javításában.
Kiterjesztett (AR) és virtuális valóság (VR)
Az IIoT segít kiaknázni a kiterjesztett és a virtuális valóság előnyeit is. A technológiák alkalmazásával az ipari létesítményeknél egyszerre jeleníthető meg a fizikai és a virtuális valóságban lemodellezett környezet, illetve a legfontosabb kapcsolódó operatív, karbantartási és általános tervezési adatok, amelyek segítik a létesítményüzemeltetőt a folyamatok átlátásában és a hatékonyabb munkában. A Schneider Electric által fejlesztett AR-rendszerrel a gyárból beérkező, valós idejű adatok egyszerűen, tableten tekinthetők át.
Onnantól kezdve, hogy az üzemeltetők érzékelőket szerelnek fel az összes gépre az üzemben, majd betöltik a kiterjesztett valóságra alapuló mobilalkalmazást, elég egy táblagépen ellenőrizni, hogy melyik berendezés igényel javítást vagy karbantartást, illetve az miként végezhető el. A kiterjesztett és virtuális valóság a munkatársak képzésénél is jól használható eszköz az iparban: a szimulátorok segítségével az alkalmazottak könnyebben megismerhetik a létesítmény működését, illetve elsajátíthatják a munkafolyamatokat.
Kevert valóság
A kevert valóság (MR) alapja a kiterjesztett és a virtuális valóság, azonban olyan további technológiákat is alkalmaz, amelyek feltérképezik a fizikai környezetet, és ezek alapján helyezik el, illetve jelenítik meg a digitális tartalmakat. A megoldás így még jobb rálátást biztosít a létesítményben zajló folyamatokra. A Schneider Electric kísérleti rendszere például a Microsoft okosszemüvegét, a HoloLenst is használja a villamos karbantartáshoz, azonnali hozzáférést biztosítva az adatokhoz. Az eszköz továbbá képes arra, hogy háromdimenziós modellek segítségével jelenítse meg az egyes ipari eszközöket, így a szakemberek anélkül is láthatják azok belső alkatrészeit, hogy szét kellene szedniük a berendezéseket.
Okosgyárak
Az IoT, a felhő, a mesterséges intelligencia, valamint a virtuális, kiterjesztett és kevert valóság lehetőségeinek kihasználásával tehát a gyárak optimalizálhatják működésüket. A Schneider Electric nyílt és interoperábilis EcoStruxure platformjával elkötelezetten támogatja a vállalatokat az IIoT-technológiák alkalmazásában és a minél hatékonyabb működésben. Az EcoStruxure különféle alkalmazásokat, szolgáltatásokat és analitikai megoldásokat tartalmaz, amelyek számos hardverrel, rendszerrel és felügyeleti eszközzel működnek együtt. Az IoT-kompatibilis architektúra összegyűjti, elemzi és jól átlátható módon bocsátja rendelkezésre a működési adatokat, amelyeket hasznosítva a szervezetek növelhetik teljesítményüket. Az EcoStruxure platform ipari megoldásairól itt olvashat bővebben.