Erőművi optimalizáció adatközponttal befektetés nélkül
Az adatközponttal történő optimalizálás létjogosultsága abból adódik, hogy a szerverparkok nem igényelnek 100%-os rendelkezésre állást, mivel számítási kapacitást értékesítenek.

 

Rugalmas fogyasztóként stabil base load-ot generálva óriási potenciált rejtenek magukban az adatközpontok, mellyel az erőművek nemcsak egy plusz bevételi forráshoz, de a szerverek szabályozható fogyasztásával további rugalmassághoz is jutnak a termelésben. Egy bármikor elérhető, jelentős fogyasztó a kihasználatlan kapacitásokat azonnali bevételforrássá generálja, azaz javul az áramtermelő eszközök megtérülése és nyereségessége. Továbbá jövedelmező és versenyképes alternatívát kínál a piacon az igénybe vett villamos energiáért cserébe.

Az innovációkra általában hosszabb időt kell várni az energiaszektorban, és még ritkább, hogy a bevételi oldalon érkezik egy forradalmi újítás. Az adatközpontok, mint erőművi fogyasztók, trendje erősen meghatározta az iparág innovációit az elmúlt években, amely lassan, de biztosan az energiatermelési gyakorlatba is begyűrűzik. Egy saját adatközpont felállítása minden iparági szereplőnek egy vonzó invesztíciót jelenthet, hiszen 1000 EUR/KW beruházási díjért biztosít kapacitásfelvétel-növekményt.

Az adatközpont felállítása szakmailag jelenthet kihívást a folyamatok komplexitásából adódóan, de ehhez teljes mértékben biztosítjuk a know howt. Az Enerhash Csoport célja az volt, hogy egy olyan együttműködési konstrukciót dolgozzon ki, amely elérhetővé teszi az adatközponttal történő optimalizálást olyan erőműveknek is, melyek számára a saját központ kiépítése szakmailag bonyolult kihívás. A továbbiakban ennek a partnerségnek a kereteit mutatjuk be.

Energiatermelés értékének maximalizálása beruházási költségek nélkül

Az Enerhash tulajdonképpen hidat képez az áramtermelők és a blockchain szerver tulajdonosok között. Cégcsoportunk a szerverek üzemeltetéséről és az informatikai infrastruktúra biztosításáról gondoskodik partnereink számára, akik a rendelkezésre álló szerverkapacitáson végeznek nagy teljesítményű számítási műveleteket blockchain technológiák elosztott hálózatán. A szervertulajdonosoknak géphelyet biztosítunk, míg az erőművek számára adatközpontjaink egy rugalmas fogyasztóként funkcionálnak, melyek a felvett elektromos áram és telephelyi bérleti díj után biztosítanak stabil, kiszámítható bevételt.

Így a folyamat mindkét oldalról lényegesen leegyszerűsödik, hiszen az Enerhash együttesen képviseli a szervertulajdonosokat és egy szerződés kereteiben képes áramot vételezni az erőmű telephelyén. Egy olyan konstrukciót dolgoztunk ki, amelyben nemcsak az üzemeltetéshez, de az adatközpontok felállításához szükséges beruházást is az Enerhash finanszírozza. Az üzleti megegyezéstől számítottan 30 naptári napon belül lehetséges az Enerhash Databox közvetlen fogyasztó telepítése az erőmű telephelyére. Az üzleti megegyezés a telephely bérletének feltételeit, árait és a felvett elektromos árát tartalmazza.

Fogyasztót viszünk az erőműhöz

Egy olyan mobilis terméket fejlesztett cégcsoportunk, amely könnyen mozgatható. Bármely erőmű számára képesek vagyunk telepíteni, amely rendelkezik 25 négyzetméter szabad területtel biztonságos telephelyén. Az Enerhash Databox egy standard 20 lábas tengeri konténer szerkezetére épülő adatközpont, amely 156 szervernek ad helyet.

Az adatközpont 6096 mm x 2438 mm x 2590 mm helyet foglal el a telepen, a 25 négyzetméter helyigénybe már a biztonságos üzemeltetéshez szükséges területet is belekalkuláltuk. Helyszűke esetén a Databox-ok akár egymásra is helyezhetőek. A konténert célszerű az áramtermelő egységhez, valamint a transzformátor állomáshoz minél közelebb pozicionálni, mivel a vezeték telepítési költsége kis távolságra is jelentős.

 

Az Enerhash Databox egy tulajdonképpen standard 20 lábas tengeri konténer szerkezetére épülő adatközpont, amely 156 szervernek ad helyet (Fotó: Enerhash).

 

Az adatközpont működtetésének más fizikai feltétele nincs. Távoli, kieső telephelyeken biztosítani tudjuk a stabil és gyors internethozzáférést szervereink számára a konténer oldalán elhelyezett 4G antennákkal, amelyek 2 szolgáltatótól kapják a jelet. Azonban amennyiben kábeles csatlakozás rendelkezésre áll, az még stabilabb elérést nyújt.


A kiépített informatikai rendszer lehetővé teszi számunkra, hogy az adatközpontot teljes mértékben online távvezérelve tudjuk szabályozni és ellenőrizni. Nincs szükségünk napi szintű bejárásra a telephelyre, de a hozzáférhetőségnek biztosítva kell lennie a rendszeres karbantartások, takarítások és gépcserék elvégzéséhez.


A szerverparknak nincs külön hűtési igénye. Az Enerhash Databox-ot úgy alakítottuk ki, hogy a szerverek által keletkezett hő a konténer oldalán található lamellás szellőzőn keresztül szabadon távozhasson, így biztosítva a szinte kültéri környezetnek megfelelő légellátást. A meleg és a hideg levegőt a konténer belsejében tűzfalallal választottuk el. Az adatközpont egy könnyen csatlakoztatható tápkábel bekötésével, melyhez standard 400V 3 fázisú áramforrásra van szükség.

Hogyan optimalizálja az adatközpont az erőművi termelést?

Az egyre inkább élesedő versenyben és szigorúan szabályozott piacon az erőművi mozgástér erős korlátok közé szorul. A piac a végletekig optimalizáló, rugalmas szereplőket jutalmazza. Egy erőművi adatközpont egy állandó bevételi forrás és a szabad kapacitások hasznosítása mellett az előbbiekben említett rugalmassághoz tud hozzájárulni, például gyorsabb rendelkezésre állást biztosít Mavir tendereken.

Amennyiben a földgázüzemű erőművek a termelésüket a földgázár és az áramár függvényében a clean spark spread alapján fedezik, alacsonyabb áramárral a tőzsdén nem tudják a földgázt befedezni a termelésükhöz, mert az áram előállítási költsége magasabb. Az adatközpontba értékesített áram ára nem függ a földgáz vagy áram tőzsdei árazásától, ezért egy plusz fedezeti opciót tud kínálni az erőmű számára.

 

A piac a végletekig optimalizáló, rugalmas szereplőket jutalmazza (Fotó: Pexels).

 

A tervezett rendelkezésre állási díj megszűnésével egy szerverpark jelentheti akár az elsődleges jövedelemforrás kiesésére az alternatívát kisebb erőművek számára. De nemcsak a rendelkezésre állási díj megszűnésére kínál megoldást, hanem a kiegyenlítő szabályozási felelősség bevezetésére is, mely szerint a piaci szereplőknek felelősséget kell vállalniuk a rendszerben okozott kiegyenlítetlenségekért.

Az egységenként 500 KW maximum teljesítményre képes szerverpark fogyasztása +10% / – 100%-os tartományban rugalmasan szabályozható. Az adatközpont fogyasztása teljes mértékben alárendelhető az erőmű működésének, akár azonnal másodpercen belül lekapcsolható és 4-5 percen belül visszaállítható a fogyasztása órai ütemezésben. A távvezérlésre és programozásra egy saját fejlesztésű szoftveren dolgozunk, az Enerhash User Interfacen, amely az erőmű és Enerhash közötti menetrendezés folyamatát egyszerűsíti le.


Egy saját kommunikációs csatornával adhatók meg az erőmű tervezett heti/napi/órai termelési adatai, melynek megfelelően módosítjuk az adatközpont fogyasztását.


A szoftver által biztosított rugalmasság lehetővé teszi, hogy mind a tervezett és nem tervezett karbantartások is zökkenőmentesen lebonyolíthatók legyenek. Más alternatívák mellett, mint például az energiatárolók, is komoly előnyökkel rendelkeznek az adatközpontok. Egy Li-Ion energiatároló beruházási költsége 4000-5000 USD/KW, melynek kockázatait is az erőműnek kell vállalnia.

A telepítés és engedélyeztetés is egy lényegesen költségesebb és hosszadalmasabb folyamat, továbbá a betáp rendszer nem minden hálózaton kiépíthető. Ezzel szemben az Enerhash Databox engedélyezés nélkül, 40 napon belül rendelkezésre áll és az erőmű részéről nem igényel befektetést. Továbbá az adatközpont közvetlen fogyasztóként nem szenved hatékonyságcsökkenést a kisütések számával. 99%-os hatékonyságon folyamatosan használható, nem szükséges először betárolni, majd kitárolni a villamos energiát, az áram rögtön felhasználásra kerül és az erőmű számára villamos energia vételi szerződés keretein belül euróban kifizetésre kerül.

Az együttműködés szerződéses keretei

Mivel az adatközpont az Enerhash Csoport vagyoneleme marad és az üzemeltetés lebonyolítása is cégcsoporton belül történik, ezért az erőműnek semmilyen digitalizációval kapcsolatos tevékenységet nem végez. Egy egyszerű villamosenergia adásvételi szerződés keretében vásároljuk meg az áramot fix vagy rugalmas indexált áron. A termelő által termelt villamos energia értékesítésére külön kereskedelmi engedély nem szükséges, a termelői működési engedélyre figyelemmel folytathat értékesítést. A vételező saját üzleti kockázatára létesíthet közvetlen vezetéket az erőmű telephelyén, amely szintén nem engedély köteles.

A tevékenységet nem kell bejelenteni vagy engedélyeztetni a MEKH vagy a hálózat üzemeltető irányába. A keretszerződés egy hosszú távú, éves távlatban határozza meg az irányadó fogyasztást, melyhez az erőművi igények alapján alkalmazkodunk. Így például egy karbantartás alkalmával vagy más kedvezőbb értékesítési lehetőségek esetén az adatközpont fogyasztása egyszerűen kikapcsolható.

A konténer elhelyezését az erőmű telephelyén területbérleti szerződés biztosítja. A villamosenergia adásvételének átadási pontja a termelő telephelyén kialakított csatlakozási ponton történik, melynek megtervezését és kialakítását az Enerhash végzi, mely kb. 3-4 hetet vesz igénybe. A csatlakozást megelőzően ehhez szükséges egy csatlakozási szerződés kötése.

Összességében ez a három szerződés teljes mértékben biztosítja azokat a jogi feltételeket, amelyek az együttműködés létrejöveteléhez szükségesek. A keretszerződésben meghatározott éves fogyasztást havi elszámolással a ténylegesen elfogyasztott villamos energia és a szerződött mennyiségek alapján HUF/KWh vagy EUR/KWh szerint fizetjük ki.

(Címlapkép illusztráció: Adobe Stock)

160 milliárd euró tiszta technológiai beruházásokra
Az elkövetkező 5 évben az InnoEnergy új márkanevük, az inno égisze alatt 160 milliárd eurót mozdít meg tiszta technológiát érintő fejlesztések támogatására. Ezt az összeget részvény-, hitel-, támogatás- és projektfinanszírozás formájában biztosítják a tiszta ipari vállalkozásoknak.
Ha van 12–14 millió forintja, már Magyarországon is vásárolhat humanoid robotot
Mit gondolnak azonban erről a technológiáról és a mesterséges intelligenciáról (MI) a magyarok? El tudják képzelni, hogy a jövőben az Olimpián valamelyik sportágban egy robot hozza el az aranyat? Vagy akár az MI nyerje el a Nobel-díjat? Konzultálnának-e MI-orvossal vagy MI-ügyvéddel? Mutatjuk a legfrissebb nemzetközi reprezentatív kutatás eredményeit.
Együttműködő robotok az okos gyártásban
Szeretettel meghívjuk Önt egy ebéddel egybekötött szakmai napra, ahol szeretnénk közösen átbeszélni a kollaboratív robotok alkalmazásában rejlő üzleti lehetőségeket.
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus csomagban javasolt változtatások öt területen egyszerűsítik a vállalatok megfelelését az Európai Unió előírásainak.
Űrtechnológiával enyhítenék a városi hőhullámokat
Egyéves kutatás-fejlesztési együttműködést követően a magyar Paulinyi & Partners sikeresen zárta az Európai Űrügynökség (ESA) szerződéses partnereként végzett első közös projektjét, amelynek eredménye jelentős változást hozhat a városfejlesztésben.