Épül a világ legnagyobb cobotközpontja
32 ezer négyzetméteren épül az a robotikai központ, amely a Mobile Industrial Robots és az Universal Robots 36 millió dolláros befektetésének eredményeként a jövőben a cobotok fejlesztésének és gyártásának központja lesz.

 

A Mobile Industrial Robots (MiR) és az Universal Robots (UR) közös anyavállalatuk, a Teradyne, pénzügyi támogatásával 50 ezer négyzetméter építési területet szerzett Odense-ben, ahol 36 millió dollár befektetéssel egy nagy cobot központot építenek fel a világ „cobot fővárosában”. Az együttműködő robotok, másnéven cobotok az egyik leggyorsabban fejlődő terület az ipari automatizációban. A cobotok olyan felhasználóbarát robotok, amelyek biztonsági ellenőrzés nélkül tudnak szorosan együttműködni az emberekkel, ezzel javítva a munkakörnyezetet és a termelékenységet. Az új cobot központ tovább erősíti a MiR és a UR által kialakított világszerte jelentős vezetői szerepét.

„A MiR és a UR vezeti világszinten az együttműködő robotikai forradalmat, amely automatizálási megoldásokat kínál bármilyen méretű vállalat számára. A Teradyne továbbra is folytatja agresszív befektetéseit új termékeinek, megoldásainak, értékesítési csatornáinak fejlesztésével, és ez az új létesítmény is a növekedési stratégiánk kulcseleme,” mondta Mark Jagiela a Teradyne elnöke és vezérigazgatója. „Találtunk valami nagyon különlegeset Dániában. Az innovatív ipari formatervezés egyesítése, a gyakorlati üzleti szemlélettel egy tökéletes kombinációt hozott létre ennek a feltörekvő iparágnak a  számára. Az a képesség, hogy a robotok felhasználóbarát módon dolgozzanak együtt az emberekkel, olyan amivel ilyen formában még nem találkoztunk máshol a világon, és nagyon örülünk, hogy bővíthetjük lehetőségeinket Odenseben is.”

Ez nem az első eset, hogy a MiR és a UR tulajdonosa pénzügyi támogatást biztosít a dániai robotika fejlesztésére. Ezidáig a Teradyne több, mint fél milliárd dollárt fektetett be a két új, gyorsan fejlődő robotikai vállalatba. Az építkezés Odense ipari negyedében, a UR jelenlegi központjának közelében található, amely így szintén az új cobot központ része lesz. A két vállalat önálló egységként folytatja a munkát azzal a céllal, hogy az új alkalmazottak bevonzásával elősegítsék az elkövetkező években várható folyamatos növekedésben rejlő lehetőségek kiaknázását.

„Dániának jelentős vezető szerepe van a cobotok globális piacán. Így teljesen érthető, hogy befektetünk a világ legnagyobb robotikai központjába, Odense-ben.”-mondja Thomas Visti, a Mobile Industrial Robots vezérigazgatója. „Az erős, professzionális környezet biztosítása kiváló berendezésekkel teszi lehetővé számunkra, hogy bevonzuk a tehetségeket a világ minden tájáról.” A MiR 100 új alkalmazottat, a UR 280 új munkavállalót vett fel az utóbbi két évben. Ma a két vállalatnak egymástól függetlenül 160 illetve  450 alkalmazottja van Dániában. A UR munkavállalók közel 700-an vannak világszerte, míg a MiR alkalmazottjainak száma globálisan 220 fő körül van.

Egyedülálló adottságok Dániában

Jürgen von Hollen, a Universal Robots elnöke óriási potenciált lát a cobot piacban. „Az ABI Research szerint a piac várhatóan 12 milliárd dollár összeértékkel fog növekedni 2030-ra. A dán cobotok iránti kereslet már most azt mutatja, hogy kezdjük kinőni a jelenlegi irodáinkat Odense-ben, mind a UR-nál és a MiR-nél.” – mondja a UR elnöke. „Odense ökoszisztémájában kimagasló lehetőségek vannak és örülünk, hogy lehetőségünk van hosszútávon befektetni az egyedülálló robotikai környezetbe, amelyet itt felépítettünk az elmúlt 10 évben.”

A dán robotikai ipar jelenleg virágzik, az Odense Robotikai Szakszervezet 2019-es évi felmérése szerint jelenleg 8500 ember dolgozik a dán robotikai cégeknél, és ezek közül 3900-an Odense-ben, Dánia harmadik legnagyobb városának környékén. Ha az iparág továbbra is követi a növekedési előrejelzéseket, a dán robotikai ipar 25 ezer embert fog 2025-re foglalkoztatni, a Damvad dán elemző vállalat szerint.

Azonban nem csak a munkavállalók száma növekszik. A dán robotikai vállalatok teljes bevétele 18%-kal növekedett 2018-ban, ezzel elérve a 995 millió dollárt, az export pedig 26%-os növekedés mutatott. Ezek a számadatok különösen akkor lesznek kiemelkedők, ha figyelembe vesszük, hogy 15 évvel ezelőtt Dániában nem volt említésre méltó robotikai vállalat. 

Kik Európa innovátorai?
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz – derült ki szervezet közléséből.
Így lesz a jövő adatközpontja fenntartható és biztonságos
Az adatközpontoknak egyre komolyabb elvárásoknak kell megfelelniük, legyen szó teljesítményről, kapacitásról vagy éppen a biztonságos és megbízható működésről. Elengedhetetlen, hogy a rendszer folyamatosan elérhető legyen, de az adatokhoz kizárólag azok férhessenek hozzá bármikor és bárhonnan, akik erre jogosultak.
Ötgenerációs munkahelyeké a jövő: újra kell tanulnunk a felgyorsult világot
Kényes helyzetekhez, feszültséghez, széthúzáshoz vezethetnek sokak szerint a generációs különbségek, főleg a munka világában. Szükségszerű-e, hogy ez így legyen? Hasonlóan sürgető és megoldásra váró kérdésekre keresik a választ a Bosch Podcast legfrissebb adásának szakértő vendégei, Steigervald Krisztián és Somogyi András.
Tudjuk, hogy káros, mégsem törődünk az akkumulátorgyárak éjszakai fényszennyezésével
A fényszennyezés egyaránt káros hatással van az emberi szervezetre és az élővilágra, mégis kevés figyelem jut rá az új gigaberuházások kivitelezésénél.
Új kiberbiztonsági szabályozás: így spórolhatnak milliókat a cégek
2025-ben tovább szigorodtak a kiberbiztonsági előírások, amelyek az auditok lefolytatását és a felügyeleti díjak számítását érintik.