Együttműködő robotok a gyártásban és az anyagmozgatásban
Az elmúlt évek e-kereskedelmi robbanását követően a kisebb vállalkozások is elkezdtek foglalkozni azzal, hogyan lehet a lehető leghatékonyabbá tenni az áruk raktárból a vásárlókhoz történő eljuttatásának folyamatát.

 

Ez az a folyamat, amely a gyakori megerőltető mozgások miatt a legkevésbé népszerű a munkavállalók körében. Emiatt az elosztóközpontokban működő nagyvállalatok ezt a feladatot ipari robotokra bízzák. De mi a helyzet a kisebb vállalatokkal? Ők a költségek optimalizálása érdekében termékekkel teli raktárakat szeretnének üzemeltetni, ezért gyakran nincs helyük a nagyméretű robotoknak. Pontosan ezért vannak a piacon az együttműködő robotok: rugalmasságuk különösen a kis- és középvállalkozások számára hasznos.

A dinamikusan változó logisztikai iparnak köszönhetően, ma már számos vállalat és vállalkozás számára elérhetőek integrált automatizálási megoldások. Ilyen például az e-kereskedelmi iparág, ahol a webáruházak közvetlenül a vásárlóknak küldik a csomagokat. Ez általában azt jelenti, hogy a raktárból egyszerre egy vagy több megrendelést kell felvenni. Az ilyen típusú megrendelések kezelése nem jelent problémát egy együttműködő robot – azaz kobot – számára.

Többletköltségek nélkül, hatékonyan

Szabadalmaztatott kialakításának köszönhetően a kobot képes az alkalmazottak mellett dolgozni. A beállításoktól függően különböző fokú autonómiával rendelkezik, az egyes műveletek során pedig gondos kockázatértékelést végez. Úgy működik, mint egy normál ipari robot, és megáll, ha egy alkalmazott egy bizonyos közelségbe kerül. Ha egy dolgozó a közelében van, csökkenti a sebességét és a teljesítményét. Ez lehetővé teszi, hogy a robot folytassa a munkát, miközben biztosítja a kezelő biztonságát.

 

A beállításoktól függően különböző fokú autonómiával rendelkezik, az egyes műveletek során pedig gondos kockázatértékelést végez

 

A raktárakban nincs idő hosszú tárolási időkre. A jó hír az, hogy a legtöbb együttműködő robot már a dobozból azonnal üzembe helyezhető. Viszonylag kis súlyuknak köszönhetően a kobotok asztalra, mennyezetre vagy egyéb szűk helyekre is felszerelhetőek. A hagyományos ipari robotok nagyobbak, központi számítógépeket, biztonsági berendezéseket és kerítéseket igényelnek. Ez elég jelentősen korlátozza azt a helyet, ahová ezek a megoldások beépíthetők. Egy nagy elosztó raktárban, vagy egy hatalmas gyártócsarnokban van hely egy ilyen megoldásnak, de a kisebb vállalkozások gyakran nem rendelkeznek ilyen lehetőséggel.

A Universal Robots az automatizálás összes előnyét biztosítja a vállalkozások számára, miközben semmilyen, a hagyományos ipari robotok esetében szokványos többletköltség nem merül fel. Így a robotokkal való automatizálás még a kis- és közepes méretű vállalkozások számára is megfizethetővé válik. A kobotok másik előnye, hogy a végszerszám, azaz a robotnak a termékkel érintkező része könnyen cserélhető. A robotokat előre be lehet programozni különböző feladatokra, így a végszerszám cseréje után a kezelő egyszerűen kiválaszthatja a megfelelő feladatot a tanítópaneléről (teach pendant).

Ami jól működik, azon ne változtass! De azért fejleszteni érdemes…
Szabványosít és digitalizál a TRUMPF a karbantartás terén, ami a hibaelhárítás egyre javuló eredményeiben fizetődik ki.
Hogyan gondolkodik a generatív MI? Szegedi kutatók keresik a választ a chatbotok titkaira
A mesterséges intelligencia (MI) egyre több feladatban segít minket a mindennapokban, de mi történik egy chatbot „fejében”, amikor választ ad egy kérdésre vagy értelmez egy utasítást?
Ízletes garnéla az osztrák Alpokból
A hegyekből az asztalra: a zenon megteremti a fenntartható garnélatelepek feltételeit. A White Panther az óceánoktól távol tenyészti a garnélákat az osztrák Alpok közepén. A cég fenntartható gyártási módszereket alkalmaz.
Tűzoltás helyett stratégia
Prediktív karbantartási rendszert vezetett be a kulcsfontosságú megmunkálógépére a maklári Bosch gyár. Az üzemeltetők és karbantartók sok üzemben még ma is nagyrészt rutinból végzik a karbantartást, ha éppen nem tüzet oltanak.
Online szakmai nap a Siemens NX CAD/CAM/CAE/PLM rendszeréről – a graphIT Kft. szervezésében
A mai változó világban minket is foglalkoztat, hogy mi következik, vagyis What’s NeXt? A rendezvényen a mérnöki szoftverek – már ma is elérhető – jövőjét tárjuk az érdeklődők elé.