Egyszerűbb eszközvezérlés a felhőben
Az IoT-eszközök felhőben való csatlakoztatásának egyszerűsítésében és az eszközök vezérlésének egységesítésében nagyot lépett előre az Amazon Web Services (AWS).

 

Ennek eredményeként mutatta be az idei, Barcelonában zajló Mobile World Congressen az AWS IoT Device Management új felügyelt integrációit, illetve debütáltak a rendezvényen a vállalat nagy áteresztőképességű, hálózati erőforrás-igényes munkaterhelésekhez fejlesztett AWS Outposts szerver és rack megoldásai isBár az IoT-technológia széles körben elterjedt a fogyasztói és kereskedelmi alkalmazásokban, – különösen az okosotthonok területén – a széttagoltság továbbra is komoly kihívást jelent a felhasználóknak.

Ők még mindig olyan problémákkal szembesülnek, mint az egymással nem kompatibilis eszközök, az eltérő protokollok és a különálló vezérlőrendszerek. Ezek feloldására dolgozta ki az Amazon Web Services az AWS IoT Device Management új felügyelt integrációit, amelyek leegyszerűsítik az összekapcsolódásokat és lehetővé teszik az érzékelők, kamerák és egyéb háztartási eszközök egységes, biztonságos vezérlését egyetlen alkalmazáson keresztül – függetlenül attól, hogy azok saját márkás, harmadik féltől származó vagy felhőhöz csatlakoztatott eszközök.

Adatmodellek támogatják a fejlesztőket

Az átfogó eszközadat-modell könyvtár megteremtésével megkönnyítik az adatintegrációt, felgyorsítva olyan szolgáltatások fejlesztését, mint az energiamenedzsment, otthoni biztonság. Emellett az AWS megoldásával a fejlesztők olyan alkalmazásokat és szolgáltatásokat építhetnek, amelyekkel a felhasználók könnyedén konfigurálhatják az automatizálási rutinokat az összes eszközük között. Hozzáférhetnek továbbá a felhő-alapú csatlakozókatalógushoz, amely biztonságos kommunikációt biztosít felhőhöz kapcsolódó harmadik feles eszközökkel. A 80+ előre definiált adatmodell sablon racionalizálja a fizikai eszközök – pld. villanykörték, fali kapcsolók stb. – felhőben való megjelenítését anélkül, hogy ahhoz külön kommunikációs platformokat (MQTT-topikok), IoT-szabályokat, vagy házirendet kellene beállítani.

 

 

A fejlesztők ezeket a sablonokat használhatják az eszközök olyan ismertetőjegyeinek a meghatározására, mint a villanykörte be/ki állapota, fényerőszintje vagy színhőmérséklete. A felügyelt integrációk automatikusan ellenőrzik az összes üzenetet ezekkel jellemzőkkel kapcsolatban csökkentve az egyedi hibaelhárítási szükségleteket. Mindezek mellett az AWS IoT Device Management beépített funkciókat biztosít a vonalkód-leolvasásra és az eszközök közvetlen párosítására, tovább egyszerűsítve az eszközök beüzemelését és integrálását.

A 2025-ös Mobile World Congressen az Amazon Web Services másik újdonságát a távközlési szolgáltatók számára fejlesztett új AWS Outposts rack és szerver megoldásokat is bemutatták. Előbbiek modernizálják az alacsony késleltetést és nagy áteresztőképességet igénylő helyszíni 5G hálózati munkaterheléseket, az utóbbiak pedig felhőalapú infrastruktúrát és szolgáltatásokat biztosítanak a virtualizált 5G hálózat telepítéséhez, működtetéséhez és méretezéséhez. Egyúttal az AWS Outposts rackek és az AWS Outposts szerverek segítenek a szolgáltatóknak a hagyományos hálózataikat modernizálni és a virtualizált, felhőalapú hálózatok bevezetését felgyorsítani. Ennek megfelelően az Amazon Web Services infrastruktúrája, szolgáltatásai az AWS régiókból és nagyvárosi területekről a felhasználók helyszíni adatközpontjaiba, illetve peremhálózati helyszíneire is kiterjeszthetők.

 

| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock

Térbeli számítástechnika – híd a digitális és fizikai világ között
Ahogy egyre összetettebbé és szövevényesebbé válik a vállalati informatika világa, ezzel párhuzamosan nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) szerepe az üzleti innovációban. Ez a technológia zökkenőmentes és tökéletes összeköttetés teremt a fizikai és digitális világ között.
Új megoldás teszi hatékonyabbá a kritikus infrastruktúrák védelmét
Egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosít a távoli terminál egységekhez (RTU) a Schneider Electric új megoldása, tovább erősítve ezáltal az olyan kritikus infrastruktúrák, mint a víz-, olaj- és gázvezetékek védelmét.
A megbízható adatoktól az egész életen át tartó hozzáadott értékig
A digitális ikrektől a kapcsolási rajzokig, a tervezőeszközöktől a maximális energiamegtakarításig – a Festo holisztikusan, az értékteremtési folyamat minden fázisában támogatja ügyfeleit. Ez kiterjed a körforgásos gazdaságra és a termékek szénlábnyomára, de az egész életen át tartó tanulásra is, digitális képzési eszközökkel mind a gyakornokok, mind az állandó alkalmazottak számára.
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.