Egészségvédő kognitív rendszerek
A szenzorokról gyűjtött adatok soha nem látott összetettségű elemzésével hozzáértő és megbízható tanácsadóként fogják segíteni a kognitív rendszerek a betegeket és orvosaikat, valamint mindazokat, akik egészségesebb életmódra törekednek.

 

Rendkívül magas a cukorbetegek száma világszerte. Napjainkban 415 millió felnőtt szenved a diabétesz 1-es vagy 2-es típusában, de ez a szám 2040-re 600 millió fölé emelkedhet. Sorscsapás ez a betegek számára, ami minden országban nagy kihívással szembesíti az egészségügyi ellátórendszert, és hatalmas anyagi terhet ró a társadalomra – az Egyesült Államok egyedül évi 240 milliárd dollárt költ a cukorbetegek kezelésére. Kétség nem férhet hozzá azonban, hogy a betegség magukat a pácienseket érinti a legsúlyosabban.

Orvosaikat csupán percekre láthatják néhány havonta, ezért állapotukat nagyrészt maguknak kell felügyelniük, hogy fenntarthassák a kényes egyensúlyt a vérükben levő cukor túl alacsony és túl magas szintje között. Ha ugyanis a kritikus szint alá csökken a vércukor, hipoglikémia lép fel, amely súlyos esetekben eszméletvesztést, kómát vagy halált is okozhat. Túl magas vércukorszint mellett – főleg, ha az hosszabb időn keresztül kitart – a beteg szívrohamot, agyvérzést kaphat, megvakulhat, veséi felmondhatják a szolgálatot, vagy szükségessé válhat ujjainak, végtagjainak amputálása.

Személyre szabott diabéteszmenedzsment

Noha az utóbbi években a gyógyeszközök gyártói egyre fejlettebb glükózmonitorokkal és inzulinpumpákkal léptek piacra, a nagy mennyiségű digitális adat gyors és összetett elemzésére, minták felismerésére képes, és a jövőben várható változásokra intelligensen következtető, ún. kognitív rendszereknek kellett megizmosodniuk ahhoz, hogy többek között a cukorbetegek is valóban okos támogatást kaphassanak állapotuk hatékony, személyre szabott menedzseléséhez és életminőségük javításához.

Ezt ígéri ugyanis az a kognitív diabétesz applikáció, amelynek prototípusát az IBM és a Medtronic januárban, a Las Vegasban megrendezett CES 2016 konferencián, a világ egyik legjelentősebb technológiai eseményén mutatta be. Az alkalmazás az IBM Watson kognitív rendszerének intelligenciáját az eszközgyártó Medtronic cukorbetegség-kezelésben használt glükózmonitoraival és inzulinpumpáival ötvözi.

 

Ginni Rometty és Kevin Plank, az IBM és az Under Armour vezérigazgatója a CES 2016 konferencián jelentette be a két cég közös fejlesztését

 

– Mutatja azt az irányt is az alkalmazás, amelyen cégünk és az egészségügyi ellátás egésze is továbbfejlődik a jövőben – írta Annette Brüls, a Medtronic globális diabéteszszolgáltatásokért és -megoldásokért felelős elnöke az IBM Think blogján. – Cégünk eszközgyártóként indult, de ma már a páciensek kezelésében elérhető eredményekért is részben felelősséget vállalunk, adatmenedzsmenttel, kezeléskoordinációval és személyre szabott tanácsadással is foglalkozunk.

Létfontosságú számunkra ez az átalakulás, mert az erőforrások szűkösségével küzdő egészségügyi ellátórendszerek szolgáltatások helyett egyre inkább eredményeket, hatékonyságot és megelőzést adó megoldásokat keresnek. Személyre szabott diabéteszfelügyeletet támogató megoldás kifejlesztését célozza az IBM és a Medtronic együttműködése.

A két cég olyan alkalmazáson dolgozik, amely a páciensek állapotát monitorozó Medtronic-eszközök által gyűjtött adatokat az IBM számítási felhőjébe továbbítja, hogy azokat a Watson kognitív rendszere elemezze, majd az eredményeket és a következtetéseket visszajuttatja a betegekhez és kezelőorvosaikhoz. A fejlesztők azt tervezik, hogy az elemzésekbe hamarosan más forrásokból származó – például a tartózkodási helyet jelölő GPS, a testen viselhető digitális eszközök által gyűjtött, fizikai aktivitást naplózó, naptári és más – adatokat is bevonnak.

A Medtronic arra számít, hogy az IBM-mel kialakított együttműködésnek köszönhetően a jövőben valós idejű tanácsadással segítheti majd a cukorbetegeket a napi aktivitásuk és egészségi állapotuk közötti összefüggések jobb megértésében. Tavaly április, a közös munka kezdete óta a két cég egy próbaprojektet is megvalósított, amelyben a Medtronic glükózmonitorait és inzulinpumpáit használó, 600 páciens névtelenített adatain ellenőrizték, hogy az IBM Watson analitikai képességei miként segíthetnek a cukorbetegeknek. Az eredmények alapján a megoldással akár három órával előre jelezhető a hipoglikémia bekövetkezése, ami elegendő időt ad ahhoz, hogy a beteg megtegye a szükséges intézkedéseket a potenciálisan veszélyes epizód elkerülése érdekében.

Tanuló gépek, fitt emberek

Ugyancsak a CES 2016 konferencián jelentette be az IBM azt a kognitív, személyi tanácsadó megoldást, amelyet az ismert sportfelszerelés-gyártóval, az Under Armourral közösen fejleszt. Az UA Record mobilalkalmazásból és az IBM Watson felhőjében futó Cognitive Coaching System rendszerből felépülő megoldás a tanuló gépek (machine learning) technológiájára épül, és különböző forrásokból nyert adatok elemzésével személyi tanácsadóként segíti majd a sportolókat és mindazokat, akik egészséges életmódra törekednek, többek között olyan területeken, mint a helyes táplálkozás, az edzéstervek vagy fitneszprogramok kialakítása és teljesítése, valamint a napi aktivitás követése, az alvást is beleértve.

– Az emberek egészségi állapotának és napi aktivitásának digitális monitorozása az utóbbi tíz évben az adatgyűjtésről szólt – mondta Kevin Plank, az Under Armour alapító vezérigazgatója. – Mára azonban fordulóponthoz értünk, mert ügyfeleink ennél az információnál többet várnak. Együttműködésünk eredményeként, amelyben az IBM Watson kognitív képességeit azzal a nagy adatmennyiséggel kapcsoljuk össze, amelyet saját, Connected Fitness felhasználói közösségünk állít elő folyamatosan, eddig nem látott módon megfelelünk majd ennek az elvárásnak.

 

Az UA Record mobilalkalmazás kezelőfelülete

 

Világszerte több mint 160 millió, viselhető egészségügyi és fitneszeszközöket, valamint meglévő mobilalkalmazásokat használó tagot számlál az Under Armour Connected Fitness közössége, de az elemzésekbe két másik forrásból – az akadémiai szféra tudományos kutatásaiból és az IBM Watson hasonló területeken végzett elemzéseiből – származó adatokat is bevonnak. Az újonnan megjelenő UA Record mobilalkalmazás kezdetben négy területen – alvás, fitnesz, napi aktivitás és táplálkozás – ad majd tanácsokat a felhasználóknak.

Az elképzelés szerint az IBM Watson kognitív rendszerére támaszkodó UA Record lehet majd az első rendszer, amely az egészségre és a fittségre kiható, többféle tényezőt figyelembe véve végez elemzéseket és von le következtetéseket – beleértve a személyek fiziológiai állapotát és viselkedésmintáit, táplálkozását – felhasználva a dietetikusok és sportedzők szakértői tudásbázisát és a környezeti körülményeket bemutató adatokat is. Miután az IBM Watson hozzáfér az Under Armour meglévő mobilalkalmazásai és viselhető fitneszeszközei által gyűjtött adatokhoz, tanácsaival segíteni tud az edzéstervek személyre szabásában vagy a napi fizikai aktivitás mennyiségének megválasztásában.

A Watson Visual Recognition és Watson Discovery technológiákra építve az UA Record alkalmazás felhasználói telefonjuk kameráján keresztül vizuálisan felismertethetik az élelmiszereket, és a rendszer azonnal megadja számukra a tápanyagokra és kalóriamennyiségre vonatkozó információkat. Tavaly az IBM felvásárolta az időjárás-előrejelző Weather Companyt, így Watson az UA Record-felhasználók tartózkodási helye alapján a várható időjárás alapján is segíthet a fitneszprogramok módosításában.

Alkalmat ad a megoldás arra is, hogy az UA Record-felhasználók összevessék elért eredményeiket a közösség többi, hozzájuk hasonló tagjával. Egy negyvenes éveiben járó férfi például láthatja majd, hogy az adatbázis 4,5 millió, hozzá hasonló személy adatait tartalmazza, így megnézheti, mekkora az átlagos testsúlyuk és pulzusszámuk, de akár azt is, hogy naponta átlagosan hány lépést tesznek meg, mennyi ideig edzenek vagy hány órát alszanak. Mindezeket a funkciókat az IBM és az Under Armour az év folyamán adja hozzá a kognitív személyi tanácsadó megoldáshoz, de az UA Record alkalmazás első verziója már elérhető az Apple App Store-ban.

 

Watson, a kognitív rendszer

Az évtizedek során született mesterségesintelligencia-technológiák közül félszázat fejlesztett tovább és kapcsolt össze az IBM, hogy létrehozza a világ jelenlegi legfejlettebb kognitív rendszerét, Watsont, amely ma már nemcsak gépi adatokat és természetes nyelven írt szövegeket olvasva, hanem képeket és filmeket nézve is folyamatosan tanul, az emberekkel folytatott, minden interakciójával tovább gyarapítja tudását. Olyan szintre fejlődött ez a technológia, hogy az IBM tavaly ősszel kijelentette, a kognitív számítástechnika korába léptünk.

Három szervezeti egységet is létrehozott a cég, hogy a technológia fejlesztését és a ráépülő megoldások értékesítését felgyorsítsa. Közülük az első a Watson, amely a mesterséges intelligenciát különböző iparágak számára kommercializáló, felhőalapú kognitív platformot fejleszti. A Watson Health kimondottan az orvosokat, a kutatókat, a biztosítókat és az egészségügy többi szereplőjét segíti a pontosabb diagnosztizálás, a személyre szabott kezelés és a hatékonyabb szolgáltatások kialakításában.

A Watson IoT – melynek központja Münchenben található – a szenzorok által gyűjtött adatok elemzésével foglalkozik. Már jelenleg is több mint 9 milliárd eszköz csatlakozik a dolgok internetére (Internet of Things), és 2,5 millió terabájt adatot állít elő naponta, de számuk az évtized végére több mint másfélszeresével nőhet. A szenzoradatok értelmezése önmagában hatalmas üzleti lehetőség, a piac mérete 2020-ra elérheti az 1,7 billió (ezermilliárd) dollárt.

 

Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.
AI4Factory konferencia meghívó
Tisztelettel meghívjuk Önt és vezető beosztású érdeklődő munkatársait az “AI4Factory” című, kimondottan az iparnak szóló mesterséges intelligencia rendezvényünkre.
Magyar fejlesztés kínál megoldást az adatközpontok energetikai kihívásaira
A digitális gazdaság gerincévé váló adatközpontok számára kínál intelligens hőakkumulátor megoldást a HeatVentors. A világszerte terjeszkedő energetikai magyar scale-up saját találmányon alapuló fejlesztése alternatívát kínál az adatközpontok egyre fokozódó energiaigényeinek kielégítésére.
A digitális kompetenciák fejlesztése lehet a legjobb befektetés 2025-ben
A digitalizáció üteme soha nem látott sebességre kapcsolt. A vállalatok részéről ma már nem az a kérdés, hogy bevezessék-e a modern informatikai eszközöket, hanem az, hogy a munkavállalók tudják-e hatékonyan használni ezeket.