Drasztikus munkaerőhiánytól tartanak az iparvállalatok
Az ipari szektort globálisan és Magyarországot is sújtó munkaerőhiány égető kihívás elé állítja a vállalatokat. A becslések szerint 2030-ra világszinten 85 millió munkavállaló fog hiányozni a munkaerőpiacról, amely komoly szerkezeti változásokat és innovatív megoldásokat követel meg.

 

Nógrádi József, a Trenkwalder Recruitment Kft. kereskedelmi és marketingigazgatója az szerint a külföldi munkavállalók alkalmazása ideiglenes megoldást jelenthet, de ez nem pótolja az átfogó és fenntartható stratégiai lépéseket. „A beilleszkedésük kulcsa a kulturális különbségek kezelése és a hosszú távú integrációs programok megvalósítása” – hangsúlyozza Nógrádi az INTEGRATOR FM ipari podcast sorozat legfrissebb epizódjában. Az ideiglenes munkavállalók fluktuációja jelentős problémákat okozhat, különösen akkor, ha a vállalatok nem fektetnek megfelelő energiát az érkezők felkészítésére.

Az ipari automatizáció és az MI térnyerése új típusú munkaerőt követel meg. A HR szakértő szerint a robotizáció nem feltétlenül a munkahelyek megszűnését jelenti, hanem a készségigények átalakulását. A hosszú távú megoldás az oktatási rendszer és a felnőttképzés fejlesztésében rejlik. Magyarországon aggasztó trend figyelhető meg: egyre kevesebb szakmunkás kerül ki az oktatási rendszerből, miközben a technológiai újítások egyre magasabb képzettséget követelnek. A vállalatoknak és az oktatási intézményeknek közösen kell dolgozniuk, hogy a képzési programok a valós munkaerőpiaci igényekhez igazodjanak.

Kulcs a versenyképességhez

Az automatizáció, a mesterséges intelligencia és a digitális transzformáció gyökeresen alakítják át a munkaerőpiacot. Az autóiparban például az automatizált gyártósorok miatt egyre kevesebb, de magasan képzett munkaerőre van szükség. A technológiai változások nemcsak a fizikai munkát érintik, hanem a szellemi munkaköröket is, ezért elengedhetetlen a folyamatos képzés és fejlődés biztosítása. Az ipari szereplőknek nem csupán a munkaerőhiány kezelésére, hanem a technológiai készségek fejlesztésére is hangsúlyt kell fektetniük.

Nógrádi József szerint az MI és az automatizáció lehetőséget kínál arra, hogy az európai gyártási kapacitások megerősödjenek, csökkentve a külső függőségeket. A fiatal generáció bevonása az innovációs folyamatokba kulcsfontosságú a fenntartható fejlődés érdekében. Példaértékű hazai kezdeményezések bizonyítják, hogy a végzettség helyett a tehetség és a kreativitás is meghatározó lehet. Egy magyar fiatalokból álló csapat például egy nemzetközi sikert aratott elektromos repülőt fejlesztett, amelyet később felvásárolt egy nagymúltú multinacionális vállalat.

Az ipari podcast sorozat Munkaerőpiaci hurrikán előtt a világ? című epizódja olyan fő témákkal foglalkozik, mint a külföldi munkaerő hatása, home office és hibrid munkavégzés, a fiatalok oktatása, valamint a ránk váró drasztikus munkaerőhiány.  Az epizód átfogó képet ad arról, hogy milyen drámai változások előtt állhatunk, és hogyan érintheti ez a fejlett országok munkaerőpiacát. Tudjon meg többet a témában, nézze meg az INTEGRATOR FM Munkaerőpiaci hurrikán előtt a világ? című epizódját!

 

| Nyitókép: Adobe Stock

Ötgenerációs munkahelyeké a jövő: újra kell tanulnunk a felgyorsult világot
Kényes helyzetekhez, feszültséghez, széthúzáshoz vezethetnek sokak szerint a generációs különbségek, főleg a munka világában. Szükségszerű-e, hogy ez így legyen? Hasonlóan sürgető és megoldásra váró kérdésekre keresik a választ a Bosch Podcast legfrissebb adásának szakértő vendégei, Steigervald Krisztián és Somogyi András.
Tudjuk, hogy káros, mégsem törődünk az akkumulátorgyárak éjszakai fényszennyezésével
A fényszennyezés egyaránt káros hatással van az emberi szervezetre és az élővilágra, mégis kevés figyelem jut rá az új gigaberuházások kivitelezésénél.
Új kiberbiztonsági szabályozás: így spórolhatnak milliókat a cégek
2025-ben tovább szigorodtak a kiberbiztonsági előírások, amelyek az auditok lefolytatását és a felügyeleti díjak számítását érintik.
Az adatokból származó hozzáadott érték csökkenti az állásidőt és a veszteséget
A digitalizáció és a mesterséges intelligencia a Festo AX Industrial Intelligence segítségével eddig nem látott előnyöket kínál.
Stabilabb, rugalmasabb, hatékonyabb: új megoldások az áramhálózatban
Az E.ON Hungária Csoport komplex kutatási-fejlesztési programja, a Flex.ON révén, gyorsabb, rugalmasabb és költséghatékonyabb áramhálózatot épít. A program keretében mintegy 200 okos hálózati eszközt telepítettek a cég szakemberei a Dunántúlon, Pest vármegyében és Budapesten.