Biztonságos felhőalapú adatmegosztás
Az Európai Unió adatvédelmi irányelveivel összhangban létrehozott, biztonságos és átlátható adatmegosztást lehetővé tevő digitális ökoszisztémához, a Gaia-X-hez a SZTAKI révén Magyarország is csatlakozott április végén.

 

A hazai csatlakozási pont létrehozásával a szervezetek számára megnyílt a lehetőség arra, hogy teljes biztonsággal alakítsanak ki adatmegosztáson alapuló, kölcsönösen előnyös partneri kapcsolatokat. A felhő-alapú ökoszisztémához – mely elsősorban a nagyvállatok, államigazgatási szervek, illetve oktatási és kutatási intézmények számára kecsegtet előnyökkel – a Hewlett Packard Enterprise egyedülálló termék- és szolgáltatásajánlatával egyszerűen csatlakozhat bármely szervezet.

A jól ismert, magánszemélyek és szervezetek körében egyaránt széles körben használt felhőszolgáltatások számtalan előnnyel rendelkeznek, de a teljes mértékben biztonságos adatcserét a legtöbb esetben nem tudják garantálni, így a kiemelten titkos adatokkal dolgozó szervezetek számára nem jelenthetnek adattovábbítási alternatívát. Az Európai Unió, felismerve a szervezetek ezirányú problémáját, egy nyílt, decentralizált és átlátható digitális ökoszisztémát hozott létre, melyben az adatok biztonságosan megoszthatók és kezelhetők.

A szoros együttműködés az ökoszisztéma alapja

Az úgynevezett Gaia-X ökoszisztéma különlegességét a működési elve jelenti: a rendszer az adatot megosztó és az adatot fogadó felek között titkosított kapcsolatot hoz létre és az adatforgalom közvetlenül a két fél között zajlik, az adatcserét segítő tárolóeszközök közbeiktatása nélkül. Ezzel a megoldással még az elvi lehetősége sem áll fenn annak, hogy a forgalmazott adatok a felhőszolgáltatóhoz vagy egy harmadik félhez jussanak. Az üzleti érdekek és/vagy jogszabályi kötelezettségek miatt megkérdőjelezhetetlen biztonságot igénylő szervezetek számára a Gaia-X új horizontot nyit, mind a felek számára kölcsönösen előnyös adatcsere, mind az adatok értékesíthetősége tekintetében.

A felhőalapú, 2020-ban életre hívott Gaia-X ökoszisztéma május elejétől immár hazánkban is elérhető, miután a számos felhőszolgáltatót összekapcsoló európai adatmegosztó platformhoz a SZTAKI április 27-én hivatalosan is csatlakozott, létrehozva a Gaia-X magyarországi kapcsolati pontját, az úgynevezett National Hub-ot. A Gaia-X a SZTAKI bekapcsolódásával 18 tagból álló hálózattá bővült Európában.

Az egyes kapcsolati pontok szorosan együttműködve állnak össze egy ökoszisztémává, de szuverenitást is élveznek és maguk határozzák meg országos programjukat, illetve tevékenységüket. A Hub-ok feladatai közé tartozik többek között a titkosított adattovábbításban potenciálisan érdekelt szervezetek bevonása is a Gaia-X rendszerbe.


A SZTAKI az ökoszisztéma bevezetésével öt munkacsoport indítását jelentette be: a Kutatóintézet a mobilitás, a gyártás és Ipar 4.0, az energetika, az egészségügy, valamint az agrárium területén érdekelt szervezetek hazai adatmegosztáson alapuló hálózatát kívánja felépíteni.


A technológiai oldalról a Gaia-X rendszer megalkotásában is jelentős szerepet vállaló és az Európai Unióban már több mint száz partner összekapcsolásában aktívan résztvevő HPE egyedülálló módon kínál olyan termék- és szolgáltatáscsomagot, amellyel a nagyvállalatok, államigazgatási szervek, oktatási és kutatási intézmények egyszerűen csatlakozhatnak a hálózathoz és teremthetik meg annak a lehetőségét, hogy adatmegosztáson alapuló, kölcsönösen előnyös, értékteremtő és biztonságos partnerkapcsolatokat hozzanak létre hazánkban, az Európiai Unióban vagy globálisan aktív szervezetekkel. A HPE szoros együttműködésben a SZTAKI-val és a Gaia-X-szel Magyarországon is arra törekszik, hogy minél több szervezet kamatoztathassa a szabad és biztonságos adatáramlásban rejlő lehetőségeket.

(Címlapkép: Adobe Stock)

Már várja az érdeklődőket a Schneider Electric Fenntarthatósági Iskolája
A technológiai nagyvállalat eredetileg saját munkatársai számára indította el a három fő fejezetből álló képzési programot.
Bionika, robotika és spinoff fejlesztések az idei Innovációs Napon
Hatodik alkalommal rendezi meg a kutatókat és ipari partnereket összekötő eseményét, az Innovációs Napot a Műegyetem - FIEK (Felsőoktatási Innovációmenedzsment és Együttműködési Központ) június 8-án.
Az elektromos megfogók elejtik a munkadarabot?
Az ipari igények az egyre kifinomultabb technológiák felé mutatnak. A termelő berendezések termelékenységével, hatékonyságával, pontosságával és megbízhatóságával szemben támasztott követelmények egyre magasabbak.
Megerősítette pozícióit a skandináv piacon a Vajda-Papír Csoport
A Vajda-Papír Scandinavia AS az egyetlen magyar tulajdonosi kézben üzemeltetett, napi fogyasztási cikkeket előállító és exportáló vállalat Norvégiában. A cég régiós jelenlétének és exporttevékenységének erősítése érdekében a Vajda-Papír további piacbővítő lépéseket tervez.
Magyarországról is hozzáférhetünk digitálisan az EU szolgáltatásaihoz
Az Evrotrust eID az első tagállami eID rendszer, amely egyszerű digitális hozzáférést és azonosítást biztosít magyar magánszemélyeknek és vállalatoknak egyaránt az Európai Unió közigazgatási szolgáltatásaihoz.