Minél több alkalmazottat foglalkoztat egy vállalat, annál nagyobb kihívás nyomon követni, melyik felhasználó milyen hozzáférésekkel rendelkezik az infrastruktúrában.
Ajánlott azonban kiemelt figyelmet fordítani erre a területre, hiszen megkönnyítheti mind a kiberbűnözők, mind a rosszindulatú belsős támadók dolgát, ha felesleges plusz hozzáférések vagy elárvult fiókok vannak a rendszerben. Az OpenText szakértői szerint a szervezeteknek érdemes olyan fejlett megoldást igénybe venniük, amellyel egyszerűsíthetik a hozzáférések nyilvántartását és folyamatos frissítését. Ez ugyanis további üzleti előnyt kínál számukra.
A vállalatoknál komoly kihívás, hogy megfelelően kezeljék és naprakészen tartsák a hozzáféréseket a vállalati infrastruktúrában. Sok energiát felemészt a hozzáférések feltérképezése és nyilvántartása, ráadásul időről időre ellenőrizni kell azt is, hogy a jogosultságok kiosztása vagy visszavonása lekövette-e a személyzeti változásokat.
Teljes rálátás az informatikai folyamatokra
Pedig ez rendkívül fontos terület az IT-biztonságban, hiszen jelentős kockázatokkal jár, ha az alkalmazottak több jogosultsággal rendelkeznek, mint ami szükséges, vagy ha nem szüntetik meg a cégtől kilépő személyek hozzáféréseit. Mind a kiberbűnözők, mind a rosszindulatú belső támadók visszaélhetnek ugyanis az elárvult fiókokkal vagy az extra hozzáférésekkel.
A fejlett Identity Governance and Administration (IGA) szoftverek megoldást nyújtanak ezekre a kihívásokra. Segítségükkel a vállalatok átfogóan feltérképezhetik és nyomon követhetik a szervezeten belül érvényben lévő hozzáféréseket. Az olyan modern eszközök, mint például az OpenText megoldása arra is lehetőséget biztosítanak, hogy rendszeresen ellenőrizzék is azokat.

Ehhez az IT-szakemberek egyszerűen és hatékonyan bevonhatják az illetékes személyeket, akik naprakész tudással rendelkeznek arról, valóban szüksége van-e az adott alkalmazottnak az összes érvényben lévő jogosultságára. Ami pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy a szervezetek megfelelő védelmet biztosítsanak rendszereiknek és adataiknak, anélkül, hogy túlterhelnék a felhasználókat és a döntéshozókat. Az eszköz mindezeknek köszönhetően négy közvetett előnyt is kínál a vállalatok számára:
-
Csökkenti az adatszivárgási kockázatokat – Az IGA megoldással könnyen ellenőrizhető minden felhasználói hozzáférés. Az eszköz automatizált módon és pontosan összesíti az információkat azok számára, akiknek engedélyezniük kell ezeket a hozzáféréseket. Ezáltal hatékonyabbá teszi a működést, valamint kiküszöböli a hibalehetőségekkel járó manuális folyamatokat. Segít továbbá megszüntetni a nem megfelelő hozzáféréseket, így az adatszivárgások kockázatát is csökkenti.
-
Támogatja a döntéshozatalt és az átláthatóságot – A szoftver teljes rálátást biztosít minden illetékes számára a jogosultságokra, és segíti őket a döntések meghozatalában, illetve a szükséges hozzáférések biztosításában, valamint automatizálja az engedélyek kiadását. A jelentések készítése szintén automatizált és kiterjed a jogosultságokra, a tanúsítási státuszra, a kérésekre és jóváhagyásokra, illetve a házirendek megsértésére. Ez nem csupán az átláthatóságot segíti, de a megfelelőség igazolásához is hasznos támogatást nyújt.
-
Mérsékli a komplexitást és a költségeket – Egy fejlett IGA megoldás segítségével egyetlen központosított platformon, automatizáltan kezelhető minden hozzáférés, ezáltal megszűnnek a decentralizált adminisztrációs silók. Ez egyszerűsíti a rendszereket és a folyamatokat, továbbá a költségek csökkentéséhez is hozzájárul.
-
Valós időben követi a változásokat – Az OpenText eszköze folyamatosan, valós időben követi a változásokat a különböző, elosztott környezetekben, és ha valahol azt észleli, hogy egy felhasználó olyan hozzáférést kapott, amelyet még nem hagytak jóvá, azonnal elindít egy ellenőrzési folyamatot emberi beavatkozás nélkül. Így a hozzáférések ellenőrzése folyamatos és következetes módon zajlik, ami segít a biztonsági kockázatok minimalizálásában.
| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock
Szerző: Open Text
2024.12.26.
Ötgenerációs munkahelyeké a jövő: újra kell tanulnunk a felgyorsult világot Kényes helyzetekhez, feszültséghez, széthúzáshoz vezethetnek sokak szerint a generációs különbségek, főleg a munka világában. Szükségszerű-e, hogy ez így legyen? Hasonlóan sürgető és megoldásra váró kérdésekre keresik a választ a Bosch Podcast legfrissebb adásának szakértő vendégei, Steigervald Krisztián és Somogyi András.
Tudjuk, hogy káros, mégsem törődünk az akkumulátorgyárak éjszakai fényszennyezésével A fényszennyezés egyaránt káros hatással van az emberi szervezetre és az élővilágra, mégis kevés figyelem jut rá az új gigaberuházások kivitelezésénél.
Új kiberbiztonsági szabályozás: így spórolhatnak milliókat a cégek 2025-ben tovább szigorodtak a kiberbiztonsági előírások, amelyek az auditok lefolytatását és a felügyeleti díjak számítását érintik.
Az adatokból származó hozzáadott érték csökkenti az állásidőt és a veszteséget A digitalizáció és a mesterséges intelligencia a Festo AX Industrial Intelligence segítségével eddig nem látott előnyöket kínál.
Stabilabb, rugalmasabb, hatékonyabb: új megoldások az áramhálózatban Az E.ON Hungária Csoport komplex kutatási-fejlesztési programja, a Flex.ON révén, gyorsabb, rugalmasabb és költséghatékonyabb áramhálózatot épít. A program keretében mintegy 200 okos hálózati eszközt telepítettek a cég szakemberei a Dunántúlon, Pest vármegyében és Budapesten.