Az ELTE Informatikai Kar tovább erősítette pozícióját a felsőoktatásban
Az ELTE Informatikai Kar idei felvételi eredményei a növekedésről, a felsőoktatási rendszerben elfoglalt pozíció megerősödéséről szólnak. A 2024/25-ös tanévben 948 informatikus, gépész, geoinformatikus és térképész hallgató kezdheti meg tanulmányait a Karon.

 

Az informatikai képzési területen a korábbi évekhez hasonlóan idén is az ELTE IK programtervező informatikus alapképzésére jelentkeztek a legtöbben első helyen, ahova országosan a legmagasabb, 365 pontos eredménnyel lehetett bekerülni. Programtervező informatikus alapképzésre 608 hallgatót vettek fel, akik a budapesti és szombathelyi campusokon tanulnak ősztől. Az informatikus mesterképzések iránti folyamatosan növekvő társadalmi igény a felvettek számában is tükröződik, idén harmadával több hallgató, összesen 206 fő került be a programtervező informatikus, adattudomány, autonómrendszer-informatikus mesterszakokra.

Kutatóegyetemként a Kar kiemelt küldetése a jövő vezető kutató-fejlesztő generációjának kinevelése. A mesterképzési létszámok növelése ezért elsőrangú feladat, hiszen a programtervező informatikus mesterképzésben országosan vezető szerepet játszik a Kar. A programtervező informatikus felsőoktatási szakképzésben 2024 szeptemberében 67 fő kezdheti meg tanulmányait. Gépészmérnök alapszakon 34, mesterszakon 11 fő, geoinformatikus MSc-n 4, térképész MSc-n pedig 3 hallgató nyert felvételt.18 leendő informatikatanárt üdvözölhetnek a karon az osztatlan tanárképzésben, míg rövid ciklusú tanárképzésben 80 fő nyert felvételt.

Az ELTE IK hallgatói létszámadatai igen kedvezően alakultak az elmúlt években, amit nem csak a magas ponthatárok és első helyes jelentkezők száma fémjelez, hanem az is, hogy a felvett hallgatók sokkal nagyobb arányban végzik el sikeresen az alapképzést és választják a mesterszakon való továbbtanulást. Diáktámogató Központjuk a hallgatók tanulmányi és életvezetési támogatásán túlmenően, informatikai és adattudományi módszerekkel működtetett komplex teljesítményelemzési, megelőzési és beavatkozási rendszert fejlesztett ki a lemorzsolódás csökkentése érdekében, melynek következtében a lemorzsolódás felére csökkent, miközben a hallgatók átlagos teljesítménye folyamatosan javul.

Az idei felvételi eredmény azt igazolja, hogy az informatikai, műszaki és természettudományos szakokon tanulni vágyó fiatalok nagyra értékelik az ELTE Informatikai Kar biztos elhelyezkedést és a nemzetközi szinten is versenyképes tudást kínáló mesterképzéseit. A legjobb hallgatóknak természetesen a legjobb szolgáltatások járnak: az ország legpatinásabb kutatóegyetemén a kiváló oktatáson túl közösségépítés, ipari kutatólaborok, motiváló környezet, támogatás és odafigyelés vár minden gólyára. Akiknek pedig esetleg elsőre nem sikerült, de szeretnék megpróbálni: az ELTE Informatikai Kar pótfelvételi információi hamarosan elérhetőek lesznek honlapjukon.

 

| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock

Ötgenerációs munkahelyeké a jövő: újra kell tanulnunk a felgyorsult világot
Kényes helyzetekhez, feszültséghez, széthúzáshoz vezethetnek sokak szerint a generációs különbségek, főleg a munka világában. Szükségszerű-e, hogy ez így legyen? Hasonlóan sürgető és megoldásra váró kérdésekre keresik a választ a Bosch Podcast legfrissebb adásának szakértő vendégei, Steigervald Krisztián és Somogyi András.
Tudjuk, hogy káros, mégsem törődünk az akkumulátorgyárak éjszakai fényszennyezésével
A fényszennyezés egyaránt káros hatással van az emberi szervezetre és az élővilágra, mégis kevés figyelem jut rá az új gigaberuházások kivitelezésénél.
Új kiberbiztonsági szabályozás: így spórolhatnak milliókat a cégek
2025-ben tovább szigorodtak a kiberbiztonsági előírások, amelyek az auditok lefolytatását és a felügyeleti díjak számítását érintik.
Az adatokból származó hozzáadott érték csökkenti az állásidőt és a veszteséget
A digitalizáció és a mesterséges intelligencia a Festo AX Industrial Intelligence segítségével eddig nem látott előnyöket kínál.
Stabilabb, rugalmasabb, hatékonyabb: új megoldások az áramhálózatban
Az E.ON Hungária Csoport komplex kutatási-fejlesztési programja, a Flex.ON révén, gyorsabb, rugalmasabb és költséghatékonyabb áramhálózatot épít. A program keretében mintegy 200 okos hálózati eszközt telepítettek a cég szakemberei a Dunántúlon, Pest vármegyében és Budapesten.