Az első kompresszor, amely pénzt termel
A 150 éves Atlas Copco évtizedek óta a fenntarthatóságot és a költségcsökkentést tűzte ki vállalati céljául. Nemcsak a saját termelésében, hanem az ügyfelek működése során is célja az energiatakarékosság: azért fejleszti és tökéletesíti sűrített levegős berendezéseit évről évre, hogy segítse partnereit a gyártási költségek leszorításában.

 

Az első generációs VSD-kompresszorok, melyeket elsőként az Atlas Copco vezetett be a piacra, átlagosan akár 35%-os energiamegtakarítást nyújtottak. A VSD+ modellek már akár 50 %-ot is elérhettek.  Most a GA VSDS modellek akár 60%-os energiamegtakarításra emelik a lécet. Az új GA 22-37 VSDS-t egy olyan generáció számára tervezték, amely a teljesítményt és a fenntarthatóságot egyaránt értékeli.

 

Változó fordulatszámú kompresszorok evolúciója három évtizedbe sűrítve

 

Hat pontba sűrítettük, hogy milyen vezérelvek és műszaki megoldások vezettek ehhez a rendkívüli teljesítményhez:

Kimagasló teljesítmény

A VSDS innovatív megoldásai egyáltalán nem mentek a teljesítmény rovására. A fix fordulatszámú kompresszorokhoz képest akár 21%-kal nagyobb légszállítást (FAD) biztosít. Az FASR motor megfelel az IE5 szabványok követelményeinek, plusz IP66-os védettségi szintet biztosít a porral és a szennyeződésekkel szemben. Az inverter és az FASR motor túlszárnyalja az IES2 (EN 50598) szabvány elektromos meghajtási hatékonysággal kapcsolatos követelményeit.

 

 

Intelligens jellemzők

A modern hőmérséklet-szabályzó rendszer optimális olajhőmérsékletet és -befecskendezést biztosít. A Neos Next inverter nemcsak a motor fordulatszámát, de a ventilátort és a termosztatikus vezérlőszelepet is szabályozza. Így a kompresszor mindig optimális olajbefecskendezési hőmérsékleten működik.

Az áramlásnövelési üzemmód lehetővé teszi a maximális kompresszorkapacitás ideiglenes túllépését, ami más kompresszorok esetén nyomásveszteséghez, de akár a teljes gyártósor leállásához is vezethet. Az intelligens leeresztők korlátozzák az energiafelhasználást és lehetővé teszik, hogy ritkábban szervizeljük a gépet.

Csatlakoztathatóság

A SMARTLINK valós idejű távoli felügyeletet és optimalizálást biztosít. Az EQ2i vezérlőegység alapfelszerelés és lehetővé teszi több kompresszor összehangolt vezérlését. A kompresszor OPC UA kompatibilis és integrálható a gyártási rendszerekbe.

Megtakarítás

A VSDS akár 60%-kal alacsonyabb energiafogyasztást nyújt (a fix fordulatszámú modellekhez képest), de további jelentős energiamegtakarítás érhető el az Atlas Copco hővisszanyerő rendszerével, hiszen így a kompresszor által fogyasztott energia akár 80%-a újra hasznosítható. A sűrített levegős rendszerből nyert 70–90 °C-os meleg víz használható tisztálkodási célokra és helyiségek fűtésére, de akár gyártási alkalmazásokhoz is.

 

 

Kicsi és csendes

A mindössze 63 dB-es hangszintnek köszönhetően a gyártás helyén is elhelyezhető, nem szükséges az elkülönített kompresszorhelyiség. A rendkívül kis helyigény könnyű és rugalmas telepíthetőséget tesz lehetővé.

Fenntarthatóság

Az energiahasználat kétszámjegyű csökkentése segít a károsanyag-kibocsátás csökkentésében. A kompresszor minimális számú alkatrészt tartalmaz, hogy a karbantartás vagy javítás minél kevesebb időt vegyen el a termeléstől.

 

A beszerzési ár csak töredékét teszi ki az élettartam- költségnek, de a felhasznált energia költségén is sokat lehet faragni

 

Az Atlas Copco szakemberei ingyenes méréssel támogatják a sűrített levegős rendszer optimalizálását, melyre az alábbi linken lehet jelentkezni:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/CustomerBenefit/VSD-at/register-for-measurement1.html

További információ a VSDS kompresszorokról:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/new-products-and-offers/next-gen-vsds-air-compressor.html

 

Az okosgyár felé vezető úton a zenonnal
A magasabb szintű szoftverrendszerekkel folytatott kommunikáció éppen olyan fontos az okosgyár számára, mint a vezérlők és gépek összeköttetése.
Mit hozhat Önnek és munkatársainak egy PDM/PLM rendszer?
Az EPLMS használatával tehermentesítheti kollégáit az automatizálható feladatok alól, ezáltal az értékteremtésre tudnak koncentrálni.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzi az új meteorológiai állomás
Meteorológiai állomásokat telepített alállomásaiba a Danube InGrid projekt keretében az E.ON Hungária Csoport. Az eszközök azonnali adatokat küldenek az üzemirányítási központba, így az energiacég időben fel tud készülni az időjárási veszélyhelyzetekre.
Drasztikus változások az új autók piacán
A 2025. január 1-el életbe lépő, CAFE (Clean Air for Europe, azaz Tiszta Levegőt Európának) néven elhíresült új EU-s emissziós szabályok várhatóan alapvető változásokat hoznak az új autók piacán a kontinensen. Cikkünkben a Toyota értékelte a szabályozás várható hatásait.
Magyar és indiai kutatók szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek
A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.