Az elektromos megfogók elejtik a munkadarabot?
Az ipari igények az egyre kifinomultabb technológiák felé mutatnak. A termelő berendezések termelékenységével, hatékonyságával, pontosságával és megbízhatóságával szemben támasztott követelmények egyre magasabbak.

 

A világ az intelligens technológiák irányába mozdult el, ma már mindenkinek a zsebében ott lapul egy -egy mobiltelefon, amely a 20 évvel ezelőtti átlagos számítási kapacitásokat jóval meghaladó képességekkel bír. A technológia ott tart, hogy ma már az utcán sétálva, mobiltelefonon keresztül tudunk pakolni, vásárolni és hivatalos ügyeket intézni.

Ugyanez a technológia az iparban is elérhető. Ma már nem elegendő, ha egy gép megbízható és hatékony, intelligensnek is kell lennie. Mindennapos követelmény, hogy a berendezés többféle termék gyártására legyen alkalmas, és ne csak jól, pontosan és hatékonyan és energiatakarékosan gyártson, hanem megfelelően és visszakereshetően dokumentálja a gyártási folyamatot, jelezze előre a karbantartási igényt vagy a gépmegállást.

Ezek az igények a pneumatikus berendezések háttérbe szorulását eredményezték. Egyszerűen szólva, a tisztán pneumatikus berendezések nem kellően intelligensek ilyen igények kiszolgálására. Nincs ez másképpen a megfogók esetében sem. A normál pneumatikus megfogókkal nem, vagy csak nehezen oldható meg több hasonló méretű termék megfogása, minősége nem ellenőrizhető minden pillanatban, az átállás az egyik termékről a másikra igényli a képzett karbantartók és gépbeállítók munkáját. Mindezen problémák megoldására egy elektromechanikus megfogó nagyban segít.

 

 

Képzeljünk el egy formára a pneumatikushoz teljesen hasonló, de elektromosan működtetett megfogót!

 

   

A bal oldali képen egy pneumatikus, a jobb oldali képen pedig egy elektromechanikus megfogó látható. Formára hasonlóak, de a belbecs teljesen különböző. A pneumatikus megfogó sűrített levegővel működik. Véghelyzet érzékelőkkel lehet érzékelni a nyitott és a megfogott állapotot. Méretben kis mértékben eltérő termékek megfogása esetén nem lehet különbséget tenni, hogy melyik termék van a pofák között, így nem lehet a selejt legyártását megakadályozni. Több termék esetén vagy több érzékelő szükséges, vagy ha ez nem lehetséges termékváltáskor a véghelyzet érzékelőket be kell állítani.

Az elektromechanikus megfogó villamos motorral működik, amelynek a végén egy pozíció visszacsatolás van. A megfogási pozíció és a megfogási erő szoftveresen kontrollálható. A megfogó erőt és a megfogási pozíciót a folyamatirányító berendezés pillanatról – pillanatra felügyeli. Az átállás egyik termékről a másikra szoftveresen, emberi beavatkozás nélkül történik, az átállási idő minimális.

Áramkimaradás esetén a megfogó gyakorlatilag korlátlan ideig működtethető szünetmentes tápegységről. A termék megtartása így nem okoz gondot, még hosszabb áramszünet esetén sem. A munkadarab nem esik ki a megfogó pofák közül, nem kell megkeresni a gépben, nem kell visszatenni a helyére, kevesebb a selejt gyártásának a valószínűsége és kevesebb az állásidő. A villamos áram napjainkban költséghatékonyabb mint a sűrített levegős alkalmazások.

Az SMC, a világ egyik vezető pneumatika gyártója, 60 éve folyamatosan fejleszti eszközeit. Ma már a tisztán pneumatikusan működtetett beavatkozók is sokkal több, és sokkal részletesebb információt szolgáltatnak, mint annak idején. Immár 20 éve fejleszt és gyárt elektromechanikus beavatkozókat. Ezek a korszerű buszos kommunikációnak köszönhetően sokkal fejlettebb technológiát képviselnek. Mivel a kommunikáció két irányú, és valós időben zajlik, lehetőség van a gyártási folyamat teljes komplexitású nyomon követésére. A kiadott parancsok végrehajtása valós időben nyomon követhető.

Az intelligens beavatkozóknak köszönhetően, a termelés felügyeletében érdekelt szakemberek akár a mobiltelefonjukon keresztül figyelemmel tudják kísérni a termelést. Nem kell közvetlen fizikailag a gép közelében tartózkodni. Lehetnek a munkahelyükön, dolgozhatnak home officeban vagy sétálhatnak akár az utcán is.

| www.smc.hu

Jobb stratégiai döntéseket és több ügyfelet hoz az adatvezérelt üzleti szemlélet
A digitalizációra, a mesterséges intelligenciára és a gépi tanulásra építő üzleti, technológiai megoldások ma már nélkülözhetetlen eszközei egy sikeres vállalatnak. Ugyanakkor az alapot jelentő céges adatvagyonnal sokkal kevesebbet foglalkoznak.
Tablettel irányított, a felszállástól leszállásig tartó teljesen automata repülés
Sikeres, teljesen automata repülést hajtott végre az Airbus Helicopters Marignane-ban, amelynek célja a még fejlesztés alatt lévő új műszaki megoldások tesztelése volt.
A Microsoft mesterséges intelligencia megoldásával növeli hatékonyságát a Schneider Electric
A generatív mesterséges intelligencia (MI) kínálta lehetőségeket is kihasználja a Schneider Electric, hogy hatékonyabbá tegye működését és az új megoldások kifejlesztését. A vállalat törekvéseit a Microsoft Azure OpenAI megoldásával támogatja.
Növekvő kiberfenyegetettség – felértékelődik a megelőzés, és a gyors reakció
A kiberbűnözők egyre többször veszik célba az informatikai és a fizikai ellátási láncokat, tömeges kibertámadásokat indítanak, és új módszereket találnak arra, hogy pénzt zsaroljanak ki a kis- és nagyvállalatokból. A legtöbb zsarolóprogram-támadás során személyes vagy kényes üzleti adatokat tulajdonítanak el zsarolás céljából.
A mobil robotokat is hálózatba kötik
Az Ipar 4.0 és az Intralogisztika 4.0. megváltoztatja a termelési környezetet, és ezáltal hatással van az AGV-kre (Automated Guided Vehicles – automatizált irányított járművek) és az AMR-ekre (Autonomous Mobile Robots – autonóm mobil robotok).