Az elektromos megfogók elejtik a munkadarabot?
Az ipari igények az egyre kifinomultabb technológiák felé mutatnak. A termelő berendezések termelékenységével, hatékonyságával, pontosságával és megbízhatóságával szemben támasztott követelmények egyre magasabbak.

 

A világ az intelligens technológiák irányába mozdult el, ma már mindenkinek a zsebében ott lapul egy -egy mobiltelefon, amely a 20 évvel ezelőtti átlagos számítási kapacitásokat jóval meghaladó képességekkel bír. A technológia ott tart, hogy ma már az utcán sétálva, mobiltelefonon keresztül tudunk pakolni, vásárolni és hivatalos ügyeket intézni.

Ugyanez a technológia az iparban is elérhető. Ma már nem elegendő, ha egy gép megbízható és hatékony, intelligensnek is kell lennie. Mindennapos követelmény, hogy a berendezés többféle termék gyártására legyen alkalmas, és ne csak jól, pontosan és hatékonyan és energiatakarékosan gyártson, hanem megfelelően és visszakereshetően dokumentálja a gyártási folyamatot, jelezze előre a karbantartási igényt vagy a gépmegállást.

Ezek az igények a pneumatikus berendezések háttérbe szorulását eredményezték. Egyszerűen szólva, a tisztán pneumatikus berendezések nem kellően intelligensek ilyen igények kiszolgálására. Nincs ez másképpen a megfogók esetében sem. A normál pneumatikus megfogókkal nem, vagy csak nehezen oldható meg több hasonló méretű termék megfogása, minősége nem ellenőrizhető minden pillanatban, az átállás az egyik termékről a másikra igényli a képzett karbantartók és gépbeállítók munkáját. Mindezen problémák megoldására egy elektromechanikus megfogó nagyban segít.

 

 

Képzeljünk el egy formára a pneumatikushoz teljesen hasonló, de elektromosan működtetett megfogót!

 

   

A bal oldali képen egy pneumatikus, a jobb oldali képen pedig egy elektromechanikus megfogó látható. Formára hasonlóak, de a belbecs teljesen különböző. A pneumatikus megfogó sűrített levegővel működik. Véghelyzet érzékelőkkel lehet érzékelni a nyitott és a megfogott állapotot. Méretben kis mértékben eltérő termékek megfogása esetén nem lehet különbséget tenni, hogy melyik termék van a pofák között, így nem lehet a selejt legyártását megakadályozni. Több termék esetén vagy több érzékelő szükséges, vagy ha ez nem lehetséges termékváltáskor a véghelyzet érzékelőket be kell állítani.

Az elektromechanikus megfogó villamos motorral működik, amelynek a végén egy pozíció visszacsatolás van. A megfogási pozíció és a megfogási erő szoftveresen kontrollálható. A megfogó erőt és a megfogási pozíciót a folyamatirányító berendezés pillanatról – pillanatra felügyeli. Az átállás egyik termékről a másikra szoftveresen, emberi beavatkozás nélkül történik, az átállási idő minimális.

Áramkimaradás esetén a megfogó gyakorlatilag korlátlan ideig működtethető szünetmentes tápegységről. A termék megtartása így nem okoz gondot, még hosszabb áramszünet esetén sem. A munkadarab nem esik ki a megfogó pofák közül, nem kell megkeresni a gépben, nem kell visszatenni a helyére, kevesebb a selejt gyártásának a valószínűsége és kevesebb az állásidő. A villamos áram napjainkban költséghatékonyabb mint a sűrített levegős alkalmazások.

Az SMC, a világ egyik vezető pneumatika gyártója, 60 éve folyamatosan fejleszti eszközeit. Ma már a tisztán pneumatikusan működtetett beavatkozók is sokkal több, és sokkal részletesebb információt szolgáltatnak, mint annak idején. Immár 20 éve fejleszt és gyárt elektromechanikus beavatkozókat. Ezek a korszerű buszos kommunikációnak köszönhetően sokkal fejlettebb technológiát képviselnek. Mivel a kommunikáció két irányú, és valós időben zajlik, lehetőség van a gyártási folyamat teljes komplexitású nyomon követésére. A kiadott parancsok végrehajtása valós időben nyomon követhető.

Az intelligens beavatkozóknak köszönhetően, a termelés felügyeletében érdekelt szakemberek akár a mobiltelefonjukon keresztül figyelemmel tudják kísérni a termelést. Nem kell közvetlen fizikailag a gép közelében tartózkodni. Lehetnek a munkahelyükön, dolgozhatnak home officeban vagy sétálhatnak akár az utcán is.

| www.smc.hu

Hamar eldől, hogy a lányok nem lesznek mérnökök
A pályaválasztás legtöbbször már a középiskoláig eldől, és a támogató közeg hiánya miatt választja kevesebb lány a műszaki-technológiai hivatást – állapítja meg a CETIN Hungary Zrt. kutatása.
Bármikor beüthet a kritikus rendszerhiba a magyar cégeknél
Bőven van mit behoznia Magyarországnak a digitális gazdaság területén. Az uniós ranglistán 22. helyen áll a magyar piac 43,8 pontjával, szemben az 50 pont feletti EU-s átlaggal. A lemaradás a cégvilágban is érezhető, ami részben az informatikushiánnyal, a képzett szakemberek iránti jelentős kereslettel magyarázható.
Automatizálás a robotikában – egy tökéletes robot minden területhez
Az ATRO robotrendszer kidolgozásával a Beckhoff új szemléletmódot hozott a robotika világába. Ez egy moduláris rendszer, amelyből bármilyen alkalmazáshoz rendkívül rugalmasan összeállítható a megfelelő robotkinematika.
A logisztikai szektor számára is fontos a kiberbiztonság
Az egész EU-ban egységesen magas szintű kiberbiztonságot biztosító intézkedésekről szóló irányelvvel, a NIS2-vel még sokan lehetnek, akik nem találkoztak. Pedig hamarosan számos szereplőt érinthet a fogalom, köztük logisztikával összefüggésben dolgozókat is.
Néhány egyszerű szabály betartásával csökkenthető a kibertámadás veszélye
A kiberbűnözők folyamatosan próbálnak átverni bennünket, hogy megszerezzék személyes adatainkat és pénzünket. A G DATA adatbiztonsági cég szakemberei szerint néhány egyszerű szabály betartásával jó eséllyel tudjuk elkerülni az átveréseket.