A technológiai fejlesztések mérsékelhetik a termelékenységi különbségeket
A technológiai fejlesztések megszüntethetik a nemzetközi nagyvállalatok, valamint a magyar kis- és közepes vállalkozások közötti termelékenységi különbséget - mondta a nemzetgazdasági miniszter a Smart Manufacturing Festival (Smartman) hétfői záróeseményén Budapesten.

 

Nagy Márton a gazdaságpolitika egyik legsürgetőbb feladatának nevezte a többszörös termelékenységi különbségek megszüntetését. Minden olyan kezdeményezés jó tehát, amely összeköti a kevésbé fejlett vállalkozásokat a piacvezetőkkel, és hozzásegíti őket a legjobb technológiai megoldásokhoz - mondta a Smartman jelentőségét méltatva. A tárcavezető szerint a magyar vállalkozásoknak érdemes bekapcsolódniuk beszállítói láncokba és az exportba, ha szintet akarnak lépni. Egyik út sem könnyű, de a fejlesztésekhez szükséges források rendelkezésre állnak, folyamatosan jelennek meg a zöld és technológiai átállást segítő pályázatok, csak vállalkozó szellem és kezdeményező készség kell a lehetőségek kihasználásához – fogalmazott.

Nagy Márton szerint a fejlődés alapjai létrejöttek, hiszen a magyar gazdaság a nemzetközi felmérések szerint is versenyképes. Összetettsége a világ élvonalában van a high-tech gyártás és annak az exporton belüli aránya szempontjából. A technológiai pillér a piaci szereplőkkel egyetértésben a magyar versenyképességi startégiának is alapja, és ma már a legkisebb cégeknek is törekedniük kell a mesterséges intelligencia, a dróntechnika vagy az 5G alkalmazására – mondta a miniszter.

A szervezők képviseletében az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség elnöke kiemelte, hogy a digitalizáció a fenntartható fejlődés, a környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatóság kulcsa. A legújabb technológiai megoldások megismerése ezért már egy kisvállalkozás számára is létkérdés lehet, beszerzésük pedig nem lehetetlen, hiszen egyre olcsóbbak és egyre könnyebben elérhetők – hangsúlyozta Monostori László. A Budapesti Műszaki és Gazdaságitudományi Egyetem dékánja egyetértett a nemzetgazdasági miniszterrel abban, hogy a Smartman hozzájárul az ország gazdasági fejlődéséhez.

A szervezők következő feladata a folyatás, ami akkor fog jól működni, ha minden résztvevő értéket talál a kezdeményezésben – fogalmazott Haraf Hasszan. A Smartman több mint 30 iparvállalat és technológiai cég, felsőoktatási intézmény és kutatóhely részvételével jött létre. Az ipari digitalizációs eseménysorozat február 26. és március 8. között csaknem félszáz programmal, többek között gyárlátogatásokkal, laborbemutatókkal, szakmai és ismeretterjesztő rendezvényekkel várta az érdeklődőket – olvasható a rendezvény honlapján. Nagy Márton a hétfői záróeseményen támogatást ígért a kezdeményezés folytatásához.

 

| Nyitókép: A Bosch Rexroth budapesti élményközpontjának átadása: Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Ács István, a Bosch Rexroth Kft. ügyvezető igazgatója

Térbeli számítástechnika – híd a digitális és fizikai világ között
Ahogy egyre összetettebbé és szövevényesebbé válik a vállalati informatika világa, ezzel párhuzamosan nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) szerepe az üzleti innovációban. Ez a technológia zökkenőmentes és tökéletes összeköttetés teremt a fizikai és digitális világ között.
Új megoldás teszi hatékonyabbá a kritikus infrastruktúrák védelmét
Egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosít a távoli terminál egységekhez (RTU) a Schneider Electric új megoldása, tovább erősítve ezáltal az olyan kritikus infrastruktúrák, mint a víz-, olaj- és gázvezetékek védelmét.
A megbízható adatoktól az egész életen át tartó hozzáadott értékig
A digitális ikrektől a kapcsolási rajzokig, a tervezőeszközöktől a maximális energiamegtakarításig – a Festo holisztikusan, az értékteremtési folyamat minden fázisában támogatja ügyfeleit. Ez kiterjed a körforgásos gazdaságra és a termékek szénlábnyomára, de az egész életen át tartó tanulásra is, digitális képzési eszközökkel mind a gyakornokok, mind az állandó alkalmazottak számára.
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.