A repülőgép-karbantartó iparban is a digitalizáció diktálja a fejlődést
A repülőgép-karbantartó megoldások piacán törekszik meghatározó szerepre a magyar AerinX, mely sikeres pilot projektet követően, megállapodást kötött az Egyesült Arab Emirátusok vezető légi-karbantartó cégével, a dubaji VD Gulf vállalattal.

 

A koronavírus-válság a repülőgép-karbantartó ipar szereplőit még inkább arra ösztönzi, hogy hatékonyságnövelő digitális megoldásokat vezessenek be, hiszen jelentős versenyelőnyre tehetnek szert azok a vállalatok, amelyek a légi közlekedés globális újraindulását követően hatékonyabb és korszerűbb szolgáltatást tudnak kínálni partnereiknek.

Az AerinX első termékével, a repülőgépek külső átvizsgálását támogató ún. kevert valóság (MR) alapú szoftveres megoldásával, a karbantartó-mérnökök munkáját támogatva lényegesen gyorsabbá, megbízhatóbbá és pontosabbá teszi a karbantartási folyamatokat. A cég saját fejlesztésű szoftvere, jelentős kutatás-fejlesztési projekt keretében született meg, a technológia mára piacéretté vált, így a magyar techcég meg is kezdte a termék nemzetközi bevezetését.

Ennek fontos állomása a közelmúltban Dubajban megvalósított többhetes pilot projekt volt, melynek keretében az AerinX a VD Gulf repülőgép-karbantartó vállalatnál tesztelte éles ipari körülmények között a rendszer működését. A pilot olyannyira sikeres volt, hogy az arab öböl-beli cég újabb együttműködésre kérte fel a magyar informatikai vállalkozást, így a két fél partneri megállapodást írt alá.

A válság sem törte meg a digitalizációs hullámot

A koronavírus-válság számos iparágban felpörgette a digitalizációt, igaz ez a repülőgép-karbantartó iparra is. A szegmens szereplői már a pandémia kirobbanását megelőző néhány évben is egyre intenzívebben valósítottak meg informatikai fejlesztéseket, és keresték a hatékonyság-növelő technológiai megoldásokat. A vírus-helyzet pedig ezt még inkább fokozza. Az MRO (légi-karbantartó) szektor által használt szoftveres megoldások piaca a jelenlegi közel 7 milliárd dollárról (2100 milliárd forint) 8 milliárd dollárra (2400 milliárd forint) nőhet 2025-re szakértők szerint.

 

A magyar techcég új partnere az Egyesült Arab Emirátusok vezető légi-karbantartó vállalata, a VD Gulf
 

 

A szektorban olyan óriásvállalatok töltenek be meghatározó szerepet, mint az IBM, az SAP, vagy a GE Aviation. Mellettük azonban egyre több kisebb, agilis, innovatív cég lép be a piacra saját fejlesztéssel főként az IoT, a mesterséges intelligencia, a Big Data, a blockchain, vagy a kevert valóság/kiterjesztett valóság/virtuális valóság területén

„Számításaink szerint, szoftveres megoldásunk használatával egy 10 hangárhellyel rendelkező repülőgép-karbantartó cég átlagosan 400 nap hangár kapacitást és közel 10 ezer mérnöki munkaórát képes megtakarítani éves szinten a hatékonyság-növelésnek köszönhetően, ezzel pedig évente akár 4 millió dollár plusz profitra tehet szert. Nagy öröm számunkra, hogy saját fejlesztésű technológiánkat már két komoly regionális szereplőnél is eredményes pilot projekt keretében tesztelhettük, hiszen hazai stratégiai partnerünk mellett a dubaji VD Gulf-nál is sikeres Early Adopter Programot valósítottunk meg a közelmúltban. Így mindkét vállalattal folytatjuk együttműködésünket” – hívta fel a figyelmet Kiss Antal Bence, az AerinX társalapító-ügyvezetője.

Az AerinX további nemzetközi vállalatokkal is előrehaladott tárgyalásokat folytat, melynek keretében hamarosan az Egyesült Államokban, Hong Kong-ban és az Európai Unióban is megkezdhetik high-tech megoldásuk bevezetését egy-egy meghatározó piaci szereplőnél. „Célunk, hogy év végéig mintegy féltucat nemzetközi partner használja már éles körülmények között rendszerünket”tette hozzá Kiss Antal Bence. Az AerinX globális piaci terjeszkedésének gyorsítása érdekében nemzetközi iparági befektető részvételével tőkebevonásra készül, melynek előkészítését már megkezdte a magyar informatikai vállalkozás.

Kik Európa innovátorai?
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz – derült ki szervezet közléséből.
Így lesz a jövő adatközpontja fenntartható és biztonságos
Az adatközpontoknak egyre komolyabb elvárásoknak kell megfelelniük, legyen szó teljesítményről, kapacitásról vagy éppen a biztonságos és megbízható működésről. Elengedhetetlen, hogy a rendszer folyamatosan elérhető legyen, de az adatokhoz kizárólag azok férhessenek hozzá bármikor és bárhonnan, akik erre jogosultak.
Ötgenerációs munkahelyeké a jövő: újra kell tanulnunk a felgyorsult világot
Kényes helyzetekhez, feszültséghez, széthúzáshoz vezethetnek sokak szerint a generációs különbségek, főleg a munka világában. Szükségszerű-e, hogy ez így legyen? Hasonlóan sürgető és megoldásra váró kérdésekre keresik a választ a Bosch Podcast legfrissebb adásának szakértő vendégei, Steigervald Krisztián és Somogyi András.
Tudjuk, hogy káros, mégsem törődünk az akkumulátorgyárak éjszakai fényszennyezésével
A fényszennyezés egyaránt káros hatással van az emberi szervezetre és az élővilágra, mégis kevés figyelem jut rá az új gigaberuházások kivitelezésénél.
Új kiberbiztonsági szabályozás: így spórolhatnak milliókat a cégek
2025-ben tovább szigorodtak a kiberbiztonsági előírások, amelyek az auditok lefolytatását és a felügyeleti díjak számítását érintik.