A már meglévő MI-technológiák alkalmazása segítheti a sikeres energiaátmenetet
A Világgazdasági Fórum (WEF) jelentése szerint a már meglévő technológiák felhasználásával is 31 százalékkal csökkenthetné az emberiség az energiaintenzitást, ami 2030-ra már éves szinten 2000 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhetne.

 

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat a WEF idei, Davosban rendezett találkozója alkalmából arra hívja fel a figyelmet, hogy használjuk ki a mesterséges intelligenciára (MI) irányuló növekvő figyelmet, gyorsítsuk fel a technológia hasznosítását a gyors és biztonságos energiaátmenet és a fenntarthatóság érdekében. Idén január 20-24. között rendezik meg az eseményt, amelyre minden ágazatból összegyűlnek a vezetők, hogy megvitassák a világ legsürgetőbb kihívásait.

Ebben az évben a geopolitikai helyzet eredményes kezelése érdekében a hangsúly a szorosabb együttműködésen lesz, miközben ösztönözni kell a növekedést és gondoskodni kell az igazságos energetikai átmenetről is. A Schneider Electric csatlakozik a WEF cselekvésre buzdító felhívásához. A vállalat már régóta dolgozik azért, hogy számos iparágban és ágazatban segítse ügyfeleit és partnereit a környezeti hatások csökkentésében a teljes értékláncuk vonatkozásában, valamint a hatékonyságuk javításában és az ellenállóképességük növelésében.

 

 

A közelmúltban a Schneider Electric két kulcsfontosságú jelentést adott ki. A „The Looming Power Crunch; Solutions for Data Center Expansion in an Energy-Constrained World” (A közelgő energiaválság; megoldások az adatközpontok bővítéséhez egy energiahiányos világban) című anyagot a társaság „Energy Management Research Center” részlegénél dolgozó szakemberek készítették, míg az „Artificial Intelligence for Energy Transition” (Mesterséges intelligencia az energiaátmenetért) című tanulmány a cég „Sustainability Research Institute” nevű intézetében készült. Ezek a jelentések stratégiákat vázolnak fel az energiahiány jelentette kihívások kezelésére, valamint annak biztosítására, hogy a növekedés fenntartható és gazdaságilag is életképes legyen.

Emellett stratégiát határoznak meg a mesterséges intelligencia hálózati infrastruktúrákba történő zökkenőmentes integrálására az energiaágazat jelentős dekarbonizációja érdekében. Olivier Blum, a Schneider Electric vezérigazgatója az IEA 2024. decemberi globális konferenciáján amellett érvelt, hogy a mesterséges intelligencia terén megvalósuló innovációkat ki lehet használni a nagyobb hatékonyság, rugalmasság és biztonság egyidejű biztosítása érdekében, miközben megvalósulhat az intelligens és fenntartható gazdálkodás.

A Schneider Electric most arra szólítja fel az összes érintettet, hogy a mesterséges intelligencia körüli lendületet kihasználva gyorsítsák fel a meglévő technológiák, például a végponttól végpontig terjedő MI adatközpont-megoldások vagy az MI által vezérelt HVAC-rendszerek (hűtés, fűtés, szellőztetés) bevezetését az épületekben. A vállalat szerint ez elősegíti a sikeres energetikai átmenetet és az intelligens iparágak fejlődését.

A WEF jelentése szerint csak a már most rendelkezésre álló technológiákkal 31 százalékkal lehetne csökkenteni a gazdaság energiaintenzitását, ami 2030-ra évi 2000 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhetne. A technológia skálázható bevezetése érdekében a Schneider Electric a szorosabb partnerségekre és a hatékonyság ipari szintű növelésére helyezi a hangsúlyt.

„A fenntarthatóság és a gazdasági növekedés kéz a kézben járhat. Stratégiai partnerségek kialakításával a vállalatok kihasználhatják az innovációt és a rendelkezésre álló technológiát, hogy növeljék teljesítményüket, miközben jelentős hatást fejtenek ki környezetükre és mindenki számára jobb jövőt biztosítanak” – mutatott rá Olivier Blum, a Schneider Electric vezérigazgatója.

 

| Nyitókép: Schneider Electric

Ötgenerációs munkahelyeké a jövő: újra kell tanulnunk a felgyorsult világot
Kényes helyzetekhez, feszültséghez, széthúzáshoz vezethetnek sokak szerint a generációs különbségek, főleg a munka világában. Szükségszerű-e, hogy ez így legyen? Hasonlóan sürgető és megoldásra váró kérdésekre keresik a választ a Bosch Podcast legfrissebb adásának szakértő vendégei, Steigervald Krisztián és Somogyi András.
Tudjuk, hogy káros, mégsem törődünk az akkumulátorgyárak éjszakai fényszennyezésével
A fényszennyezés egyaránt káros hatással van az emberi szervezetre és az élővilágra, mégis kevés figyelem jut rá az új gigaberuházások kivitelezésénél.
Új kiberbiztonsági szabályozás: így spórolhatnak milliókat a cégek
2025-ben tovább szigorodtak a kiberbiztonsági előírások, amelyek az auditok lefolytatását és a felügyeleti díjak számítását érintik.
Az adatokból származó hozzáadott érték csökkenti az állásidőt és a veszteséget
A digitalizáció és a mesterséges intelligencia a Festo AX Industrial Intelligence segítségével eddig nem látott előnyöket kínál.
Stabilabb, rugalmasabb, hatékonyabb: új megoldások az áramhálózatban
Az E.ON Hungária Csoport komplex kutatási-fejlesztési programja, a Flex.ON révén, gyorsabb, rugalmasabb és költséghatékonyabb áramhálózatot épít. A program keretében mintegy 200 okos hálózati eszközt telepítettek a cég szakemberei a Dunántúlon, Pest vármegyében és Budapesten.