A kibertámadások célpontjai a tapasztalatlan munkavállalók
Az IT-biztonsági szakemberek hosszú ideje úgy tekintenek a felhasználókra, mint az egyik legnagyobb veszélyre. A biztonság területén tapasztalatlan kollégák ugyanis könnyen bedőlhetnek a rosszindulatú kibertámadók egyre rafináltabb átveréseinek.

 

A Micro Focus szakértői azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a megfelelő tudással felvértezve a munkavállalók a fejlett elemző eszközökkel együtt hatékonyan erősíthetik az infrastruktúra védelmét. A kiberbűnözők mindig is előszeretettel alapoztak a vállalati felhasználók hiszékenységére. Számos olyan támadási módszert használnak, amelyekkel úgy jutnak be a rendszerbe, hogy egy alkalmazottat csellel, megtévesztéssel rávesznek valamilyen tevékenységre, például egy csatolmány megnyitására, egy linkre való kattintásra vagy éppen valamilyen folyamat vagy tranzakció engedélyezésére.

Gyenge láncszemből a rendszer őrei

A pandémia következtében rohamosan terjedő távmunka még inkább a támadók malmára hajtja a vizet, hiszen az alkalmazottak otthoni rendszerei általában nem olyan védettek, mint a vállalati infrastruktúrák. Ráadásul több olyan helyzet adódhat egy home office-ban, amely a cég központjában nem fordulhat elő, például az eszközök magáncélú használata vagy azok átengedése a családtagoknak. Az otthon dolgozóknak pedig a céges erőforrásokat és adatokat is távolról kell elérniük közvetlen IT-támogatás nélkül, ami újabb biztonsági rést jelenthet.

Ilyen körülmények között különösen nagy figyelmet kell fordítani a felhasználók biztonsági oktatására. A jó hír a Micro Focus szakértői szerint az, hogy a megfelelő információk birtokában az alkalmazottak hatékonyan támogathatják az IT-szakemberek munkáját, és egyúttal megnehezíthetik az esetleges támadók dolgát. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy teljes egészében a felhasználók feladata lesz az infrastruktúra védelme. Ez továbbra is a biztonsági csapatok kezében marad. A munkatársak oktatása és „felfegyverzése" viszont támogatja a biztonsági szakértők munkáját, akik a munkavállalókon keresztül sok új „érzékelőt” kapnak, amelyek segítenek időben azonosítani és elhárítani az esetleges támadásokat.

Észlelés és hárítás minden fronton

A biztonsági csapatok szinte minden szervezetnél leterheltek, és sok helyen emberhiánnyal is küzdenek. A Micro Focus ezért fejlett megoldásokkal segíti őket a rendszerbe történő behatolások további kivédésében. A vállalat SIEM megoldása, az ArcSight rengeteg terhet levesz a vállukról azáltal, hogy szinte valós időben elemzi a naplókezelő programok által gyűjtött adatokat, majd gépi tanulást és mesterséges intelligenciát is alkalmazva azonosítja a szokatlan és gyanúra okot adó tevékenységeket, amelyeket érdemes a szakembereknek is megvizsgálniuk. Az eszköz ráadásul rendkívül kevés fals pozitív találatot ad, így a szakértőknek csak azokkal az eseményekkel kell foglalkozniuk, amelyek valóban fontosak.

A Micro Focus egy új eszközzel is támogatja a szakembereket azzal, hogy egy központi felületen keresztül összesíti az információkat az aktuálisan legkomolyabbnak számító fenyegetésekről. Az ingyenesen használható Galaxy platform rangsorolja a világban zajló támadási módszereket és veszélyeket fontosság szerint. A közölt információk között szerepel a potenciális kár mértéke és hatása és a fenyegetés szintje is.

A megoldás ezen felül hasznos tippeket és tanácsokat ad arra vonatkozóan, hogyan lehet védekezni az adott fenyegetés ellen, illetve elhárítani a támadást és orvosolni a károkat, ha már megtörtént a baj. Az eszköz biztonsági vezetők (CISO – chief information security officer) számára készült, de jól érthetővé teszi az információkat minden érintett számára. Külön listázza a lényeges tudnivalókat a vállalat vezetősége, a biztonsági központ szakemberei és az IT-üzemeltetők részére, így a felhasználók tájékoztatásához is hasznos alapot biztosít.

(Nyitókép: Illusztráció, Adobe Stock)

Már várja az érdeklődőket a Schneider Electric Fenntarthatósági Iskolája
A technológiai nagyvállalat eredetileg saját munkatársai számára indította el a három fő fejezetből álló képzési programot.
Bionika, robotika és spinoff fejlesztések az idei Innovációs Napon
Hatodik alkalommal rendezi meg a kutatókat és ipari partnereket összekötő eseményét, az Innovációs Napot a Műegyetem - FIEK (Felsőoktatási Innovációmenedzsment és Együttműködési Központ) június 8-án.
Az elektromos megfogók elejtik a munkadarabot?
Az ipari igények az egyre kifinomultabb technológiák felé mutatnak. A termelő berendezések termelékenységével, hatékonyságával, pontosságával és megbízhatóságával szemben támasztott követelmények egyre magasabbak.
Megerősítette pozícióit a skandináv piacon a Vajda-Papír Csoport
A Vajda-Papír Scandinavia AS az egyetlen magyar tulajdonosi kézben üzemeltetett, napi fogyasztási cikkeket előállító és exportáló vállalat Norvégiában. A cég régiós jelenlétének és exporttevékenységének erősítése érdekében a Vajda-Papír további piacbővítő lépéseket tervez.
Magyarországról is hozzáférhetünk digitálisan az EU szolgáltatásaihoz
Az Evrotrust eID az első tagállami eID rendszer, amely egyszerű digitális hozzáférést és azonosítást biztosít magyar magánszemélyeknek és vállalatoknak egyaránt az Európai Unió közigazgatási szolgáltatásaihoz.