A jövő mérnökei oldották meg az új energiavilág kihívásait
A Challenge.ON verseny az új energiavilág kihívásaival várta a villamosmérnök hallgatókat és a pályakezdő mérnököket. A megmérettetésre az ország 10 egyeteméről összesen 36 csapat nevezett be, a döntőbe jutó legjobb 10 csapat nagyszabású eseményen bizonyíthatta tudását.

 

Gyorsaság, rátermettség és kockázatvállalási készség – az innovatív gondolkodás mellett ezekre volt szükség az E.ON Hungária Csoport villamosmérnök hallgatóknak szóló interaktív versenyén, a Challenge.ON-on. A megmérettetés újbóli megszervezésével a vállalatcsoport célja, hogy megmutassa, milyen izgalmas, összetett és újszerű kihívások és lehetőségek rejlenek az energiaszektorban a jövő szakemberei számára.

A háromfős csapatoknak az elődöntőn egy virtuális kertváros újdonsült lakójaként a szomszédokat kellett meggyőzniük arról, hogy alakítsanak együtt megújulóenergia-közösséget, és legyenek tudatos, rugalmas energiafogyasztók.  A feladat korántsem volt olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnhet: a szervezők gondoskodtak róla, hogy a kitalált szomszédok számos aggály és kérdés elé állítsák a versenyzőket, amire kreatív megoldásokat és válaszokat kellett találniuk.

A tíz legjobb csapat izgalmas döntőben mérte össze tudását. Az esemény a budapesti UP rendezvénytérben zajlott Azurák Csaba vezetésével, az érdeklődők pedig élő közvetítésben is szurkolhattak a jövő mérnökeinek az E.ON Facebook oldalán

A versenyzőknek a döntő első részében kvízkérdésekre kellett válaszolniuk. Az itt legjobban teljesítő három csapatnak a döntő fináléjában öt-öt percben kellett bemutatniuk az E.ON-os vezetőkből álló zsűri előtt az elődöntőn megalakult energiaközösségek továbbfejlesztésére vonatkozó javaslatukat, majd a kukacoskodó szomszédok szerepét játszó zsűritagok kérdéseire is frappáns válaszokat kellett adniuk.

 

A győztes csapat és a zsűri

 

A csapatok prezentálták az energiaközösségek előtt álló kihívásokat, majd színes és izgalmas koncepciókat vonultattak fel a közösségek környezettudatosabb és költséghatékonyabb, megújulókra építő energiafelhasználásáról, energiatárolásuk módjairól, olyan ötleteket kibontva, mint a például a homokakkumulátor, a háztartási méretű biogázüzem, vagy a zöld mobilitásban éllovas vehicle-to-grid (V2G) technológia.

A győzelem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről érkező 3-Phase csapat (Vincze Dávid Szabolcs, Ruzsa János és Szente Marcell) legénységét illette meg: az E.ON zsűrije az ő komplex, innovatív és valós igényt kiszolgáló ötletüket díjazta a legtöbbre, így ők vihették haza a 750 ezer forint értékű műszaki utalványt. A verseny szervezésében részt vevő EcoSim Kft. különdíját, a 90 ezer forint értékű műszaki utalványt a Pécsi Tudományegyetemről   érkezett Vörös Balázs, Grúber Balázs és Magyar Péter alkotta MIKingek formáció nyerte.

A vállalat a jövőben is folytatja a Challenge.ON verseny meghirdetését. Céljuk, hogy a fiatalok körében egy olyan ismert és nívós, tudásukat megmozgató versenysorozatot alakítsanak ki, mely megmutatja az energiaszektorban rejlő szakmai lehetőségeket. Az E.ON emellett évek óta támogatja és buzdítja a fiatalokat a tudatos energiahasználatra, hiszen a jövő energiája nem csak egy távoli cél, hanem már a mindennapok része.

(Forrás: E.ON)

Az okosgyár felé vezető úton a zenonnal
A magasabb szintű szoftverrendszerekkel folytatott kommunikáció éppen olyan fontos az okosgyár számára, mint a vezérlők és gépek összeköttetése.
Mit hozhat Önnek és munkatársainak egy PDM/PLM rendszer?
Az EPLMS használatával tehermentesítheti kollégáit az automatizálható feladatok alól, ezáltal az értékteremtésre tudnak koncentrálni.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzi az új meteorológiai állomás
Meteorológiai állomásokat telepített alállomásaiba a Danube InGrid projekt keretében az E.ON Hungária Csoport. Az eszközök azonnali adatokat küldenek az üzemirányítási központba, így az energiacég időben fel tud készülni az időjárási veszélyhelyzetekre.
Drasztikus változások az új autók piacán
A 2025. január 1-el életbe lépő, CAFE (Clean Air for Europe, azaz Tiszta Levegőt Európának) néven elhíresült új EU-s emissziós szabályok várhatóan alapvető változásokat hoznak az új autók piacán a kontinensen. Cikkünkben a Toyota értékelte a szabályozás várható hatásait.
Magyar és indiai kutatók szén alapú szuperkondenzátort fejlesztettek
A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársainak együttműködésében előállított nagyhatékonyságú kondenzátorok alkalmasak a megújuló energiaforrások által termelt elektromos energia tárolására.