A jövő gyára már ma is felépíthető
Az SPS IPC Drives 2018 kiállításon a Siemens számos szektorspecifikus megoldást és jövőbeli technológiát mutat be napjaink gyártóipari megoldásainak digitalizálásához.

 

Az érdeklődő szakemberek több mint négyezer négyzetméteren ismerkedhetnek a Siemens Digitális Vállalat portfoliójának új termékeivel, megoldásaival és szolgáltatásaival, melyek lehetővé teszik a fizikai és digitális világ összekapcsolását. A kiállított megoldások nem csak a gép- és üzemgyártók, de mérettől függetlenül szinte minden iparág számára lehetővé teszik tevékenységük rugalmasságának, hatékonyságának, minőségének, biztonságának és gyorsaságának javítását. Ahogy az idei szakkiállítás mottója, a Digital Enterprise – Implement now! (Digitális Vállalat – Vezesse be most!) is sugallja, a technikai feltételek már jelenleg is adottak az Ipar 4.0-hoz, a teljes értéklánc mentén megtalálható teljes körű megoldások formájában. A fejlesztéseket a személyre szabottság egyre növekvő foka és a piacok ebből adódó gyors átalakulása ösztönzi.

A kiállításon látható innovációk és konkrét alkalmazások széles köre azt érzékelteti, hogy a digitális átalakulás, a jövő gyára a gyakorlatban sikerrel megvalósítható minden társaság számára, mérettől és iparágtól függetlenül. A Siemens például a mesterséges intelligencia révén megnyíló lehetőségek és távlatok mellett bemutatja a gép és gyártási folyamat szintjén működő, megosztott adatfeldolgozási koncepcióját, az Industrial Edge-t is, mint ideális kiegészítőt a MindSphere alapú felhőhasználathoz. A perem (edge) alkalmazások olyan előnyöket kínálnak a felhasználók számára, mint például a gépleállások prediktív prevenciója céljából végzett gépi adatok elemzése, amellyel végeredményben javítható az üzem termelékenységi szintje.

Digitális vállalat a gépgyártásban

Az üvegek minőségellenőrzéséhez használt gép mintáján keresztül bemutatásra kerül, hogy a Digitális Vállalat hogyan alkalmazható a gépgyártásban. A Digitális Vállalat lehetővé teszi az ipari szoftverek és automatizálás tökéletes integrációját, megosztott adatmodell (shared data model) használatával. A holisztikus megközelítés és a teljes értéklánc a gépgyártók szemszögéből kerül bemutatásra: a gépkoncepciótól és szimulációtól, a tervezésen, megrendelésen és működtetésen át a szolgáltatásokig. A termék, a gyártási folyamat és a teljesítmény a digitális iker (digital twin) technológiának köszönhetően rövidül a tervezési és gyártási idő, rugalmas, teljesen automatizált gyártási koncepciók és hatékony folyamatok kerülnek bevezetésre.

 

 

A technológia biztosítja emellett a magas minőséget és a szigorú biztonsági normák betartását. A MindSphere-hez való kapcsolódás a gépi adatok folyamatos gyűjtését és elemzését teszi lehetővé. Ez nem csak a gépi hatékonyság javítását teszi lehetővé az aktuális üzemmenetben, hanem a gyűjtött adatok visszatáplálását a digitális gépi modellbe, a további optimalizálás érdekében. A gyűjtött adatok alapján a gépgyártók új – például használatarányos fizetésen alapuló (pay per use) – szolgáltatásokat és üzleti modelleket fejleszthetnek ki.

A gyógyszer- és finomvegyszer-iparban tevékenykedő társaságok számára egyre fontosabb, hogy a változó piaci igényekre minél gyorsabban tudjanak reagálni a versenyképességük megőrzése érdekében. Erre az egyik lehetséges megoldást a moduláris üzemek kínálják, amelyek rugalmasan kombinálható modulokból állnak és MTP-ket (Module Type Packages) alkalmaznak. A szabványosított interfészek használata lehetővé teszi, hogy ezek az intelligens gépek és alrendszerek egyszerűen integrálhatóak legyenek egy teljes üzemmé, biztosítva azt a lehetőséget, hogy további modulok bekapcsolásával a gyártás rövid időn belül felfuttatható legyen. És hogy valóban működő megoldásról van szó, meggyőződhetnek az érdeklődők a Siemens standján a GEA centrifugális elválasztója segítségével, amely speciális vezérlővel és MTP-kel felszerelve egyszerűen integrálható a magasabb szintű vezérlőrendszerbe.

Digitális átalakuláshoz kínált szolgáltatások

A Siemens a felhőalapú IoT operációs rendszeréhez, a MindSphere-hez készült új funkciókat is bemutatja a kiállításon – a vizualizációtól, az adatelemzésen át a peremszámítási funkciókig. Az idei MindSphere Lounge-ban bemutatásra kerül az IoT operációs rendszer által a termelékenység és hatékonyság javítására kínált lehetőségek széles skálája. Most első alkalommal az ügyfelek és partnerek közösen mutatnak be új alkalmazásokat és sikeres felhasználási lehetőségeket számos területről és iparágból.

A digitális ipari szolgáltatások (Digital Industry Services) kulcsszerepet játszanak a Digitális Vállalat testreszabott, egyedi kialakításában. A Siemens a felhasználók számára széles körű támogatást biztosít e téren, a tanácsadástól, a megvalósításon át az adatelemzésig, aminek köszönhetően az ügyfeleknél akár 45 százalékkal csökkenhet a gépleállásokból fakadó időkiesés és 60 százalékkal csökkenhet az energiafogyasztás.

A hardver és szoftver gördülékeny interakciója a szisztematikus adatmenedzsmenttel kulcsfontosságú a digitális vállalkozások által megkövetelt, hatékony villamos energia elosztáshoz. A rendezvényen fogja bemutatni a Siemens közepes és alacsony feszültségű áramelosztás integrálását felhőalapú környezetbe, konkrét alkalmazások – például alállomások, ipari üzemek, adatközpontok, irodaépületek és több épületből álló ingatlancsoportok – példáján keresztül.

A technikai alapot kommunikációra képes kapcsolótáblák, védelmi, kapcsoló és mérő készülékek adják, amelyek a lényeges energia adatokat összegyűjtik, holisztikus energia-hatékonysági koncepcióba integrálják, és elérhetővé teszik a MindSphere vagy más felhőalapú platformok felhasználói számára. Ennek köszönhetően nem csak az energia-hatékonyság és az üzem rendelkezésre állása javul jelentősen, de egyszerűbbé válik a működési és karbantartási munkafolyamatok optimalizálása és lehetővé válik a teljes értékteremtési folyamat egyszerűsítése.

 

Jobb stratégiai döntéseket és több ügyfelet hoz az adatvezérelt üzleti szemlélet
A digitalizációra, a mesterséges intelligenciára és a gépi tanulásra építő üzleti, technológiai megoldások ma már nélkülözhetetlen eszközei egy sikeres vállalatnak. Ugyanakkor az alapot jelentő céges adatvagyonnal sokkal kevesebbet foglalkoznak.
Tablettel irányított, a felszállástól leszállásig tartó teljesen automata repülés
Sikeres, teljesen automata repülést hajtott végre az Airbus Helicopters Marignane-ban, amelynek célja a még fejlesztés alatt lévő új műszaki megoldások tesztelése volt.
A Microsoft mesterséges intelligencia megoldásával növeli hatékonyságát a Schneider Electric
A generatív mesterséges intelligencia (MI) kínálta lehetőségeket is kihasználja a Schneider Electric, hogy hatékonyabbá tegye működését és az új megoldások kifejlesztését. A vállalat törekvéseit a Microsoft Azure OpenAI megoldásával támogatja.
Növekvő kiberfenyegetettség – felértékelődik a megelőzés, és a gyors reakció
A kiberbűnözők egyre többször veszik célba az informatikai és a fizikai ellátási láncokat, tömeges kibertámadásokat indítanak, és új módszereket találnak arra, hogy pénzt zsaroljanak ki a kis- és nagyvállalatokból. A legtöbb zsarolóprogram-támadás során személyes vagy kényes üzleti adatokat tulajdonítanak el zsarolás céljából.
A mobil robotokat is hálózatba kötik
Az Ipar 4.0 és az Intralogisztika 4.0. megváltoztatja a termelési környezetet, és ezáltal hatással van az AGV-kre (Automated Guided Vehicles – automatizált irányított járművek) és az AMR-ekre (Autonomous Mobile Robots – autonóm mobil robotok).