A hatékony szennyvízkezelés szabályai
A Watson-Marlow Fluid Technology Solutions szakértőjének hat jó tanácsa, amelyeket érdemes figyelembe venni a vegyszeradagolásnál a helyszíni szennyvízkezelés során.

 

A növekvő működési költségek és a szigorodó előírások komoly kihívást jelentenek a szennyvíztisztító telepek számára, azonban a vegyszeradagolás optimalizálásából eredő hatékonyság csökkentheti ezeket a terheket. Az üzemelési költségek gyors emelkedése és az ügyfelek fenntarthatósággal kapcsolatos elvárásai további nehézségeket jelentenek számukra. A hatóságok világszerte szigorítják a szennyvízelhelyezést szabályozó környezetvédelmi előírásokat és a vegyszerhasználatot.

Lássunk hat fontos tényező, amelyet a vegyszeradagolásnál figyelembe kell venni a helyszíni szennyvízkezelésben a leghatékonyabb felhasználás elérése érdekében!

1. Őrizzük meg versenyképességünket

A vegyianyagokkal és a működéssel kapcsolatos megtakarítások kulcsfontosságúak a versenyképesség megőrzéséhez és a költségek kezeléséhez. Ha figyelembe vesszük a modernizáció és a kapacitásnövelés nyomán keletkező elvárásokat, nehéz kiválasztani melyik költségtényezőt lehet a leghatékonyabban befolyásolni. Az energiafogyasztás fontos szempont lehet a fenntarthatósági célok és az egyre növekvő költségek miatt. Egyrészt a változó éghajlat, másrészt a lakosság elvárásai (pl. a pazarlás csökkentése) szintén magasabb elvárást támasztanak a közművekkel szemben. A perisztaltikus szivattyúk, mint például a Watson-Marlow Fluid Technology Solutions (WMFTS) Qdos vegyszeradagoló szivattyúi rendkívül pontos adagolást biztosítanak, illetve a precíz, növekményes beállítás is lehetséges  0,1 ml-től 2000 ml-ig percenként. Ha csak a szükséges mennyiséget használjuk, a vegyszer mennyisége és költsége jelentősen csökkenhet.

2. Tartsunk lépést az előírásokkal

A szennyvíztisztító létesítmények a berendezések korszerűsítésével igyekeznek megfelelni a szigorodó előírásoknak, de a szabályozások is folyamatosan változnak. Például az Európai Tanács 91/271/EGK irányelve a települési szennyvíz kezeléséről kimondja, hogy 2040-re a 100 000 vagy annál több embert kiszolgáló tisztítótelepekből a környezetbe kibocsátott víznek mentesnek kell lennie a gyógyszerektől, peszticidektől, antibiotikumoktól, gyártási vegyszerektől és egyéb káros anyagoktól – ez fokozott kezelést igényel majd. Az Egyesült Államokban a Környezetvédelmi Hivatal biztonságos ivóvízről szóló törvénye több mint 90 szennyezőanyagra szab törvényi korlátot az ivóvízben.

 

 

A szennyező anyagok törvényes határértéke azt a szintet tükrözi, amely védi az emberi egészséget, és amelyet a vízrendszerek a lehető legjobb technológia alkalmazásával elérhetnek. A fenntarthatósági célok és mérőszámok átláthatóságának növelésével a beszállítók, például a Watson-Marlow feladata, hogy támogassák az ügyfeleket a vegyszerhasználat optimalizálása és a szennyező anyagok környezetbe kerülése kockázatának minimalizálására. A tisztított szennyvíznek magas minőségi előírásnak kell megfelelnie mielőtt a környezetbe kerül. A pontatlan adagolás és a szabályozás megsértése jelentős bírságot vonhat maga után, és károsíthatja a vállalat jó hírnevét.

3. A biztonság az első

A szivattyúk biztonsága szintén fontos szempont. A Qdos szivattyúk szivárgásérzékelőkkel rendelkeznek, a szivattyúfej meghibásodása esetén automatikusan jelez és riasztja a kezelőt. A szivattyú egységei különállóak. A biztonságos karbantartás érdekében a szelepek elzárása után a szivattyúfej szerszámok nélkül is gyorsan és egyszerűen, a kiömlések kockázata nélkül cserélhető. Ez minimálisra csökkenti annak lehetőségét, hogy a kezelők vegyszerekkel érintkezzenek, és megakadályozza a vegyi anyagok környezetbe jutását. Más szivattyútípusokat szét kell szerelni a javításhoz és a karbantartáshoz, amely többek között magában hordozza a vegyi anyagok kiömlésének kockázatát.

4. Növeljük berendezések hatékonyságát

A WMFTS Qdos szivattyúk megfelelő üzemelés mellett lehetőséget kínálnak arra, hogy a vállalkozások megtakarítást érjenek el. A piacon régóta bevált perisztaltikus szivattyú élettartama hosszú, és nincs szükség pulzációcsillapítókra, gáztalanító szelepekre vagy ellennyomás szelepekre. A Qdos szivattyúk karbantartására ritkábban van szükség, a folyamat gyorsabban elvégezhető, csökkentve ezzel a folyamatleállások hatását és a teljes életút költségeit.

 

 

A Qdos szivattyúk nagyobb pontossága lehetővé teszi koncentráltabb vegyszerek és a kevesebb, de hatékonyabb adagolórendszer használatát.  Ezzel csökkenthetőek   az energia- és a szállítási költségek is. A pontos, lineáris és ismételhető adagolás kevesebb vegyszer használatot igényel még változó munkafolyamatok mellett is.

5. Fenntartható megoldások alkalmazása

A lehető leghatékonyabb működés elérése érdekében a szennyvíztisztító telepek teljes működéséről folyamatos helyszíni értékelés készül. Ennek legfontosabb előnye a vízlábnyom és az ellátási költségek csökkenése. Ez elsősorban ott fontos szempont, ahol a víz kezelése közvetlenül érinti a helyi fogyasztókat. A Qdos perisztaltikus szivattyúk tervezésénél a fenntarthatósági szempontokat is szem előtt tartották, így olyan megoldásokat kínálnak, amelyek hosszú élettartamot, megbízhatóságot és egyszerű karbantartást biztosítanak. A WMFTS az üzleti fenntarthatóság arany standard tanúsítványának megszerzése céljából együttműködött az EcoVadis-szal.

6. Kézzelfogható hatékonyság-növekedés

A Qdos adagolószivattyú telepítése a németországi Hessisch-Lichtenau városát kiszolgáló szennyvíztisztító telepen bebizonyította, hogy a pontos és megbízható vegyszer-adagolási technológiák alkalmazása jelentősen csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást és a környezeti kockázatokat. A Qdos Conveying Wave Technology (CWT) szivattyú telepítésének eredményeként az víztisztító telep megfelel a szigorú környezeti kibocsátási határértékeknek a szennyvíz tisztítására szolgáló vas-klorid-szulfát pontos és megbízható adagolásával. Ezzel a telepítés óta eltelt első évben 97,5%-kal csökken a foszforterhelés. Míg a szabályozási normák teljesítése, a költségek csökkentése és a fenntarthatóságra való törekvés összetett kihívást jelentenek, a pontos vegyszeradagolás segíthet a szennyvíztisztító telepeknek a hatékonyság folyamatos növelésében. Nem szabad alábecsülni a megfelelő adagolószivattyú kiválasztásának fontosságát, amely segítheti a közműveket pontosabban és költséghatékonyabban működésben.

 

 

Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.
AI4Factory konferencia meghívó
Tisztelettel meghívjuk Önt és vezető beosztású érdeklődő munkatársait az “AI4Factory” című, kimondottan az iparnak szóló mesterséges intelligencia rendezvényünkre.
Magyar fejlesztés kínál megoldást az adatközpontok energetikai kihívásaira
A digitális gazdaság gerincévé váló adatközpontok számára kínál intelligens hőakkumulátor megoldást a HeatVentors. A világszerte terjeszkedő energetikai magyar scale-up saját találmányon alapuló fejlesztése alternatívát kínál az adatközpontok egyre fokozódó energiaigényeinek kielégítésére.
A digitális kompetenciák fejlesztése lehet a legjobb befektetés 2025-ben
A digitalizáció üteme soha nem látott sebességre kapcsolt. A vállalatok részéről ma már nem az a kérdés, hogy bevezessék-e a modern informatikai eszközöket, hanem az, hogy a munkavállalók tudják-e hatékonyan használni ezeket.